Az izraeli legfelsőbb bíróság kimondta az ultraortodoxok katonai behívásának jogosságát

Az izraeli legfelsőbb bíróság kimondta az ultraortodoxok katonai behívásának jogosságát

Izraelben az alkotmánybíróságként is működő legfelsőbb bíróság egyhangúlag kimondta kedden az ultraortodox hívők katonai szolgálatra való behívásának jogosságát a jogegyenlőség elvére hivatkozva.

Az ügyben kilenctagúra kibővített legfelsőbb jogi grémium egyhangúlag úgy határozott, hogy "az államnak nincs felhatalmazása arra, hogy elrendelje a jesiva tanulók (a vallásos felsőfokú iskolák tanulóinak) toborzásától való általános tartózkodást, és nem lehet tovább pénzt utalni azoknak a jesiváknak, melyek diákjai nem kaptak felmentést a szolgálat alól".

"Egy nehéz háború közepette az egyenlőtlenség terhe minden eddiginél égetőbb, és a kérdés fenntartható megoldását követeli meg" – írták a bírák arra hivatkozva, hogy jelenleg a katonák életüket is feláldozzák vagy kockáztatják Izraelért, miközben az ultraortodoxok túlnyomó többsége nem viseli ezeket a közterheket.

"A legdrágább dologgal, magával az élettel kapcsolatos diszkrimináció a legsúlyosabb diszkrimináció. Az ember hajlandó életét adni hazájának biztonságáért. Ezért cserébe nem vár semmilyen hasznot. Csak azt várja el, hogy mások is úgy viselkedjenek, mint ő" – ítélkeztek a bírók a katonai közteherviselést követelő petíciókra válaszolva.

A bíróság megállapította, hogy jogi keret hiányában nem lehet tovább állami pénzt utalni azon jesivahallgatóknak, akik nem kaptak katonai felmentést, vagy akiknek a katonai szolgálatát nem halasztották el.

A bírák határozatukban azt is megjegyezték, hogy a legfelsőbb bíróság már több mint hét évvel ezelőtt alkotmányellenesnek minősítette a jogegyenlőség súlyos és erőteljes megsértése miatt a biztonsági szolgálatról szóló törvényt, amely lehetőséget adott a jesivákban tanulóknak arra, hogy elhalasszák szolgálatukat mindaddig, amíg teljes felmentést kapnak előrehaladott életkoruk miatt.

A bíróság szerint aláássa a besorolási kötelezettség létét a kormány azon állítása, miszerint a katonai hatóságok mérlegelési jogkört kapnak arról, hogy a lakosság mely csoportjait hívják be szolgálatra, mert a bevonulási kötelezettség egyformán vonatkozik az ország állampolgáraira. A kormánynak ez a véleménye emellett ellentmond a közigazgatási hatóság azon kötelezettségének is, hogy mérlegelési jogkörét méltányosan kell gyakorolnia.

A grémium hangsúlyozta, hogy "a biztonsági intézmények sürgősen munkaerőre szorulnak".

Hírdetés

A Fegyvertestvérek nevű szervezet, a Mozgalom a Kormányzati Minőségért és 240 magánkérelmező fordult petícióval az izraeli legfelsőbb bírósághoz a szerintük fennálló jogsérelem orvoslására. Beadványukban azt állították, hogy a kormány felhatalmazás nélkül döntött egy már érvényét vesztett rendelkezés alkalmazásáról, és a hadkötelezettségre vonatkozó rendelkezéseket az ország elsődleges alaptörvényeiben kell rögzíteni a kneszetben, s azoknak meg kell felelniük a jogegyenlőség elvének.

Az ultraortodox pártok miniszterei és parlamenti képviselői támadták a legfelsőbb bíróság döntését, melyet a jobb- és baloldali pártok, valamint a petíció benyújtói egy emberként üdvözöltek.

A döntés megrengetheti Netanjahu kormánykoalícióját

A bíróság határozata véget vethet annak az évtizedek óta fennálló rendszernek, amely széles körű mentességet biztosított az ultraortodox férfiak számára a katonai szolgálat alól. Eddig csak a világi zsidó többségre vonatkozott a kötelező sorozás, ami három év szolgálatot jelentett a férfiak és két évet a nők számára. Ez a szabályozás régóta feszültséget okozott az izraeli társadalomban, mivel sokan diszkriminatívnak tartották.

Az ultraortodox pártok – amelyek Netanjahu kormánykoalíciójának kulcsfontosságú partnerei – hevesen ellenzik a jelenlegi rendszer megváltoztatását. Netanjahu Likud pártja máris bírálta a döntést, és jelezte, hogy törvényjavaslatot terveznek benyújtani ennek orvoslására.

Az ultraortodox közösség tagjai úgy tekintenek vallási tanulmányaikra, mint "az állam védelmében betöltött szerepükre". Sokan attól tartanak, hogy ha kapcsolatba kerülnek a világi társadalommal – például katonai szolgálat révén -, "eltávolodhatnak hitüktől".

Jicák Goldknopf kabinetminiszter "nagyon sajnálatosnak és kiábrándítónak" nevezte az ítéletet egy X közösségi platformon közzétett bejegyzésében. Nem közölte azonban, hogy pártja kilép-e a kormányból.

Izrael lakosságának nagyjából 13%-át teszik ki az ultraortodoxok. Magas születési rátájuk miatt ez a leggyorsabban növekvő népességszegmens. Az izraeli parlament Állami Ellenőrző Bizottsága szerint évente mintegy 13 000 ultraortodox férfi éri el a hadkötelezettségi kort, de kevesebb mint 10%-uk vonul be.

A hadsereg várhatóan hamarosan elkezdi kidolgozni azt a tervet, hogyan sorozza be ezt az új népességcsoportot.

(MTI – AP – Portfólió nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »