Az Európa Tanács "rasszizmus és intolerancia elleni szakértői bizottsága" már megint aggódik – elvégre ezért fizetik őket

A koronavírus-járvány okozta társadalmi egyenlőtlenségek további mélyülésére, a rendőrség köreiben tapasztalt rasszizmusra és az "LMBTI-ellenes közbeszéd erősödésére" hívta fel a figyelmet az Európa Tanács "rasszizmus és intolerancia elleni szakértői bizottsága" (ECRI) csütörtökön közzétett, 2021-es adatokra támaszkodó éves jelentésében.

A strassburgi székhelyű, 46 tagállamot számláló Európa Tanács szakértői a "szexuális kisebbségekhez tartozókkal" kapcsolatban azt közölték, hogy a 2021-ben is folytatódó koronavírus-járvány okozta válság "az LMBTI-közösségeket is jelentően megviselte".

A szüleikkel együtt élő fiatalok gyakrabban voltak kitéve "tiszteletlen bánásmódnak" és megfélemlítésnek szexuális irányultságuk miatt, és korlátozottá vált a civil szervezetek által kínált személyes pszichoszociális tanácsadás – írták.

"Általánosságban elmondható, hogy több állam erős politikai retorikát alkalmazott vélt LMBTI- vagy genderideológiával szemben, amelyet a médiában és az általános közbeszédben felerősítettek" – fogalmaztak.

Véleményük szerint ezek az attitűdök erősödtek a "kifejezetten a szexuális kisebbségekhez tartozókat és jogaikat célzó törvények" elfogadásával. Köztük a homoszexualitásról és a "nemi identitásról" szóló információszolgálatással összefügésben a közintézményeket, például iskolákat, valamint a reklámokat érintő jogszabályok által.

Hírdetés

A szakértők kijelentették: "soha nem szabad alábecsülni az ultranacionalista politikai nyilatkozatok és a gyűlöletbeszéd veszélyét. Az ilyen támadások elítélése továbbra is nagyon kevés". Kijelentették: "ez az a szélsőségesen nacionalista politikai diskurzus és propaganda, amely megelőzte és kíséri Oroszország Ukrajna elleni agresszióját is".

Az ECRI reményét fejezte ki, hogy az Ukrajnából érkező "romákkal", valamint az afrikai vagy az ázsiai származású menekültekkel szembeni indokolatlan megkülönböztető bánásmódról szóló jelentéseket az illetékes hatóságok kivizsgálják, és gondoskodnak arról, hogy ne érjen senkit sem hátrányos diszkrimináció. Minden háború és vészhelyzet elől menekülő ember számára nemzeti vagy etnikai származástól, állampolgárságtól, bőrszíntől, vallástól, nyelvhasználattól, szexuális irányultságtól vagy nemi identitástól függetlenül haladéktalanul megfelelő védelmet kell biztosítani – tették hozzá.

A jelentés szerint továbbá a koronavírus-járvány visszaszorítását célzó, otthonmaradást előíró intézkedések az elektronikus eszközöket nélkülöző, vagy használatukat nem ismerő társadalmi csoportokat tovább marginalizálták. A migrációs hátterű lakosságnak gyakran nem volt lehetősége otthoni iroda kialakítására, így könnyebben kiszorultak a távmunka lehetőségéből, ahogy a karanténszabályok számos, a vendéglátó, az élelmiszeripari, valamint a szórakoztató és a turisztikai szektorban dolgozó bevándorlót értinettek hátrányosan – írták.

Kiemelték: az oktatás területén bevezetett megszorítások negatívan érintették azokat a főként migráns és "roma" gyerekeket, akik már korábban is nehézséggel szembesültek. Számukra az online tanulás gyakran kihívást jelentett a megfelelő hely, felszerelés és internet hiánya miatt.

A szakértői csoport szerint tavaly a "rasszizmus" továbbra is probléma volt számos ország rendőrségének köreiben. A jelentés különösen a faji megkülönböztetést emelte ki a járőrözés során végzett igazoltatások alkalmával. Az érintettek "rasszista nyelvhasználatra és túlzott erőszak alkalmazására" is panaszkodtak, ami a szakértők szerint nemcsak az intézkedés alá vont személyt célozták, hanem közösségek egészét bélyegezték meg.

(MTI nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »