Az EU új szankciócsomagot javasolt Oroszország ellen, amely az energia- és bankszektort is érinti

Az EU új szankciócsomagot javasolt Oroszország ellen, amely az energia- és bankszektort is érinti

Az Európai Bizottság az Oroszország ellen bevezetett 18. szankciócsomag keretében további korlátozásokat javasolt az orosz energia- és bankszektorra vonatkozóan, az orosz olaj árplafonjának csökkentését és a Nord Stream gázvezeték infrastruktúrájának használatának tilalmát. Erről Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője közösen tájékoztatta a sajtót kedden (június 10-én).

Az EU ezzel kívánja növelni a nyomást Oroszországra, hogy az üljön le a tárgyalóasztalhoz és fogadja el a fegyverszünetet az Ukrajnával folytatott konfliktusban.

Az új szankciócsomagot most az EU tagállamai vitatják meg. A jóváhagyását egyhangúlag kell elfogadni. Szlovákia és Magyarország már korábban jelezte, hogy ellenezheti a további szankciókat, ami bonyolultabbá teheti a tárgyalásokat.

„Egyértelmű, hogy Oroszország nem akar békét, éppen ellenkezőleg, fokozza a háborút Ukrajnában” – mondta Kallas brüsszeli újságíróknak. „Üzenetünk egyértelmű: a háborúnak véget kell vetni, valódi fegyverszünetre van szükség” – tette hozzá Von der Leyen. Szerinte az erő az egyetlen nyelv, amelyet Oroszország megért.

A csomag magában foglalja a tengeren szállított orosz kőolajra vonatkozó jelenlegi árplafon 60 dollárról 45 dollárra történő csökkentését.

Hírdetés

Az EU a G7-csoporttal és Ausztráliával együtt 2022 decemberében 60 dolláros árplafont vezetett be a tengeren szállított orosz kőolajra. E határ túllépése esetén tilos a kőolaj szállítása és szállításának biztosítása.

A rendszer célja, hogy korlátozza Moszkva bevételeit az ukrajnai háború finanszírozásához, ugyanakkor megakadályozza a világpiaci kőolajellátás jelentős kiesését.

A javasolt szankciók a jelenleg nem működő balti gázvezetékekre, a Nord Stream 1-re és a Nord Stream 2-re is vonatkoznak. Célpontjuk az úgynevezett orosz árnyékflotta is. Ez olyan külföldi hajókból áll, amelyek orosz olajtermékeket szállítanak, és Moszkva így kerüli meg a meglévő exportkorlátozásokat.

ČTK

Nyitókép: Ken Mürk/ERR


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »