Az észak-afrikai bevándorlók lenyomták a Saul fiát Párizsban

Az észak-afrikai bevándorlók lenyomták a Saul fiát Párizsban

Philippe Faucon rendező Fatima című filmje kapta meg a legjobb filmnek járó legjelentősebb francia elismerést, a César-díjat péntek este Párizsban.

A két lányát egyedül nevelő, takarítónőként dolgozó észak-afrikai bevándorló portréját felrajzoló film érdemelte ki a legjobb adaptációnak és a legígéretesebb színésznőnek járó elismerést is. Ez utóbbit a filmben orvostanhallgatót alakító, 26 éves Zita Hanrot vihette haza.

A cannes-i fesztiválon bemutatott és októberben mozikba került alkotást mintegy 300 ezren látták már Franciaországban.

A francia filmes szakma 4200 képviselője 22 kategóriában választotta ki a legjobbakat az előző évben moziba került 642 alkotás közül. A 41. alkalommal megrendezett gálát – amelyre 2500 vendég volt hivatalos – a terrorkészültség miatt rendkívüli biztonsági intézkedések közepette rendezték meg a párizsi Chatelet színházban.

A legjobb külföldi filmnek járó Césart Alejandro González Inárritu – Franciaországban csak tavaly bemutatott – Oscar-díjas művének, a Birdman avagy a mellőzés meglepő ereje című alkotásnak ítélte a francia filmszakma. Ebben a kategóriában kapott jelölést Nemes Jeles László Saul fia című hologiccse is, amelyre a novemberi bemutató óta 220 ezren váltottak jegyet a francia mozikban.

E kategóriában jelölték Césarra Dzsafár Panahi Aranymedve-díjas filmjét, a Taxi Teheránt, valamint Paolo Sorrentino európai filmdíjas alkotását, az Ifjúságot is.

A vasárnapi Oscar-gálán a legjobb idegen nyelvű film kategóriában a Saul fia egyik legnagyobb riválisának számító Mustang című film kilenc jelölésből négyet váltott César-díjra. A 37 éves török-francia Deniz Gamze Ergüven alkotása megkapta a legjobb első filmnek, a legjobb filmzenének (Warren Ellis), vágónak (Mathilde Van De Moortel) és a legjobb eredeti forgatókönyvnek (Deniz Gamze Ergüven és Alice Winocour) járó szobrot.

A török nyelven forgatott film egy eldugott török faluban játszódik, és öt lánytestvér történetét meséli el, akiket kényszerházasság keretében akarnak férjhez adni. A kamaszlányok mindegyike más-más választ ad a családi elnyomásra.

Hírdetés

A legjobb rendező díját Arnaud Desplechin vehette át a Fiatal éveim című filmjéért.

A legjobb férfi alakítás díját az 56 éves Vincent Lindon érdemelte ki Stéphane Brizé Mennyit ér egy ember? című, dokumentarista stílusú, hosszú snittekkel forgatott alkotásában nyújtott játékáért. A színész egy munkanélküli családapát alakít a filmben.

A legjobb női alakítás díját az 59 éves Catherine Frot vehette át Xavier Giannoli Marguerite – A tökéletlen hang című filmjében nyújtott játékáért. A franciák egyik kedvenc színésznője 19 év után kapta meg ismét a Césart. Az ő főszereplésével készült film további három kategóriában is győztes lett: Francois Musy és Gabriel Hafner kapta a legjobb hangmérnöki munkának, Pierre-Jean Larroque a legjobb jelmeztervezőnek és Martin Kurel a legjobb díszlettervezőnek járó szobrot.

A legjobb női mellékszereplő díját a 47 éves Sidse Babett Knudse dán színésznő érdemelte ki Christian Vincent L’hermine című filmjében nyújtott alakításáért. A legjobb férfi mellékszereplő a 41 éves Benoit Magimel lett, aki Emmanuelle Bercot-nak a cannes-i filmfesztiválon bemutatott La tete haut (Fej a fejjel) című filmjében játszott. A legígéretesebb színész díját pedig Rod Paradot vehette át ugyanennek a filmnek a főszerepéért.

Tiszteletbeli César-díjjal tüntetették ki Michael Douglast, aki franciául mondott köszönetet a francia filmes szakmának. A kétszeres Oscar-díjas amerikai színésznek – aki 1998 után másodszor érdemelte ki az elismerést – a szintén Oscar-díjas Claude Lelouch francia filmrendező, az est elnöke adta át a szobrot.

(MTI nyomán)

Holobűncselekmény: az Amerikai Filmrendezők Céhe nem Saulnak ítélte a fődíjat

Unalmas, rossz, elcsépelt, vontatott, egyhangú, trágya film, megfájdult tőle a fejem – a gyermekek még mernek őszintén beszélni a Saul fiáról

Kelettől nyugatra, avagy a merkeli tolerancia diszkrét bája – egy valóban szatirikus orosz animációs filmecske


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »