Románia területi közigazgatásának átszervezéséről szeretne törvénytervezetet terjeszteni a bukaresti parlament elé a tavaszi ülésszakban a Szociáldemokrata Párt (PSD) – közölte hétfőn a pártot vezető Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
Az Agerpres hírügynökség által idézett politikus a PSD országos politikai tanácsának ülése után elmondta: a törvénytervezet kidolgozása érdekében munkabizottságot alakítottak a képviselőház elnöke, a megyei tanácsok egyesületének elnöke, a megyei jogú városok szövetségének elnöke és a városi és községi polgármesterek két-két szociáldemokrata képviselőjének részvételével.
Lucian Romascanu, a PSD szóvivője úgy nyilatkozott: a romániai politikustársadalom nagyon régi beváltatlan ígérete a helyi közigazgatás hatékonyságának növelése, amelynek azonnali következménye lesz a helyi közigazgatással kapcsolatos költségek csökkentése. Szerinte az átszervezés a közszolgáltatások hatékonyságát fogja eredményezni, de más szempontokat is figyelembe kell vennie.
„Kétségtelenül szükség van egyes helyi közösségek megerősítésére, a közszolgáltatások, az állami szolgáltatások javítása által. Ez sok mindent érint: oktatást, nevelést, egészségügyet, az egészségügyi rendszerhez való hozzáférést, infrastruktúrát, és így tovább. Nem az az elv, hogy felszámoljunk településeket, de valószínűleg összevonások lehetőségét elemeznünk kell”
– idézte az Agerpres a PSD szóvivőjét.
A tavalyi parlamenti és elnökválasztási kampányban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egyik kiemelt témája volt a magyarságnak hátrányos területi átszervezési kísérletek elhárítása. Az ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) szenátusi frakcióvezetője és két képviselője ugyanis közvetlenül a választási kampány előtt, októberben nyújtott be a bukaresti parlamentnek egy olyan reformtervezetet, amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsította volna az államot.
Az USR azt javasolta, hogy fejlesztési régiónként vonják össze a megyéket, így a jelenlegi 41 megye helyett 7 maradt volna, nem viselhetett volna városi rangot 20 ezer lakosnál kisebb település, és más településekkel vonták volna össze a 3000 lakosnál kisebb lélekszámú községeket, falvakat.
Az – időközben a PSD-vel és a Nemzeti Liberális Párttal együtt kormányra lépett – RMDSZ egyebek mellett azzal érvelt a tervezet ellen, hogy az önkormányzatokon takarékoskodni próbáló tervezet még távolabb viszi a döntést az emberektől és megnehezíti a hivatali ügyintézést.
Amikor az elnökválasztás – azóta érvénytelenített – első fordulójában Elena Lasconi USR-elnök a második helyen végzett, az USR visszavonta az RMDSZ által kifogásolt törvénytervezetet a parlamentből, hogy megszerezze a magyar szavazók támogatását Lasconi számára az elnökválasztás második fordulójában.
MTI
Nyitókép: mti
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »