Rainer Dulger, a német munkáltatói érdekvédelmi szövetségének az elnöke szerint a német nyugdíjrendszer öt éven belül életképtelenné válik, ha nem reformálják meg. A befolyásos szervezet olyan nagy munkáltatókat tömörít, amelyek országszerte 20 millió alkalmazottat foglalkoztatnak.
Dulger szerint a német gazdaság gyengül, a szociális rendszer pedig az összeomlás szélén áll.
“A költséges robbanásszerűen fognak növekedni”
szögezte le.
Az Európai Bizottság előrejelzése szerint a német szociális rendszerbe történő elvezetések összege a GDP a jelenlegi 10,1 százalékáról 2070-re 12,2 százalékra emelkedik, ami Európa egyik leggyorsabb emelkedését jelenti – ennél gyorsabban a szociális kiadások csak Írországban és Norvégiában nőnek.
Dulger azt javasolta, hogy a nyugdíjkorhatárt a várható élettartamhoz kellene kötni (ilyen rendszer volt egy ideig, és most megint lesz Szlovákiában is – a szerk.). Azzal érvel, hogy a várható élettartam növekedése nem vezethet “hosszabb nyugdíjazáshoz vezet”. A burkolt megfogalmazás azt jelenti, hogy a várható élettartam emelkedéséve az emberek tovább élnek, és tovább szedi a nyugdíjat, amelynek finanszírozásához egyre nagyobb járulékkal kell megterhelni a munkát, tehát a munkáltatókat is.
Németországban 67 év a normál nyugdíjkorhatár. Tavaly volt próbálkozás arra, hogy 68 évre emeljék meg, de a szocdem német kancellár, Olaf Scholz ezt megakadályozta.
Dulger arról is beszélt, hogy a helyzetért az országegyesítés is felelős. Mikor a kelet-német tartományok csatlakoztak Nyugat-Németországhoz, a nyugat-német nyugdíjrendszert a keletiekre is kiterjesztették – nem kevés felfordulást okozva.
cnbc.com
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »