Az EP támogatja a schengeni külső határellenőrzés szigorítását

Az EP támogatja a schengeni külső határellenőrzés szigorítását

BRÜSSZEL. Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén megszavazta szerdán a schengeni külsõ határellenõrzés szigorítását és felgyorsítását szolgáló elektronikus rendszer felállítását és azt, hogy regisztráljanak mindenkit, aki az Európai Unión kívülrõl érkezik – közölte az uniós parlament sajtószolgálata.

A tájékoztatás szerint a terrorizmus elleni küzdelem támogatását és az illegális bevándorlást korlátozását célzó új be- és kilépési rendszer (EES) rögzíteni fogja a nem uniós állampolgárok nevét, ujjlenyomatát, arcképét, a belépés helyét és idejét is. Ezeket az adatokat a vízumkötelezett és a vízum nélkül is beengedhetõ utasoknál egyaránt rögzíteni fogják belépéskor, kilépéskor és a belépés megtagadása esetében is.

Mint elmondták, a rendszer révén könnyebben ellenõrizhetõ lesz, hogy a belépõ a megengedett tartózkodás idejét nem lépte-e túl.

Az útlevelek hagyományos pecsételését és ellenõrzését a rendszer gyorsabbá teszi, és a hamis iratokat és a túltartózkodást is könnyebb lesz kiszûrni. Az adatokat alapesetben három évig, túltartózkodás esetében öt évig õrzik meg. A rendszerben tárolt adatokat a bûn- és terrorcselekmények megelõzésére, kiszûrésére és felderítésére is lehet használni a tagállamok közötti információ-megosztás által. Az információkhoz hozzáférnek a nemzeti határõrizettel és vízumkiadással foglalkozó szervek és az uniós rendõri együttmûködést koordináló szervezet, az Europol is. A tagállami menekültügyi hatóságok nem kapnak hozzáférést az adatbázishoz – tették hozzá.

Az új regisztrációs rendszerben összegyûjtött adatokat a külsõ határátkelõhelyeken dolgozók az illegális belépés és túltartózkodás visszaszorítására használhatják.

Hírdetés

A rendszert – amelyben Bulgária és Románia is részt vesz – a schengeni együttmûködés országai mellett azok a tagállamok is használhatják, amelyeknél befejezõdött az úgynevezett schengeni értékelés vagy passzív részesei az európai vízuminformációs rendszernek – közölték.

Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselõje az MTI-hez eljuttatott közleményében azt hangoztatta, hogy a jelenlegi és a most kidolgozás alatt levõ menekültügyi rendszer az embercsempészek malmára hajtja a vizet. Véleménye szerint olyan hatékony rendszert kell kidolgozni, amely még az unió határain kívül teszi lehetõvé az illegális gazdasági bevándorlók szétválasztását a valóban menekültstátuszra jogosultaktól. Csak így számolható fel a migrációs válságból egyre többet profitáló embercsempészek üzleti modellje és növekvõ befolyása – tette hozzá a képviselõ.

Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció EP-képviselõje nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy az embercsempészetet nem lehet megállítani sem még elrettentõbb határvédelemmel, sem a menekülteket segítõ civil szervezetek indokolatlan megvádolásával.

"Azt kellene végre megérteni, hogy pusztán a határok lezárásával, a minél szigorúbb ellenõrzéssel nem fogjuk tudni megoldani a jelenlegi helyzetet" – fogalmazott. Minden késedelem, minden halogatás az embercsempészek malmára hajtja a vizet. Senki nem bújhat ki a közös felelõsség alól következmények nélkül – tette hozzá a képviselõ.


Forrás:hirek.sk
Tovább a cikkre »