Az első világháború befejezésére emlékeztek Rimaszombatban

Az első világháború befejezésére emlékeztek Rimaszombatban

Az immár hagyományosnak mondható gyertyagyújtással emlékeztek meg az első világháború befejezéséről november 11-én Rimaszombat főterén.

1918. november 11-én, délelőtt 11 óra 11 perckor lépett életbe a fegyverszünet az antant és Németország képviselői között, ezzel a világháború véget ért a nyugati fronton. A győztes hatalmak már a következő évnek ugyanezen a napján megemlékeztek a mintegy 20 millió halottat követelő háború végéről, 2009-től pedig nemzetközileg is ez számít az Emlékezés napjának.

A Krajczáros Alapítvány és a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség felhívására idén is számos helyszínen szerveztek mécsesgyújtó akciót, amelyhez Rimaszombatban a 4. számú Hatvani István cserkészcsapat kapcsolódott.

A város főterén található első világháborús emlékműnél Csúsz Balázs, a helyi cserkészcsapat tagja, a Lilium Polgári Társulás elnöke mondott beszédet, amelyben röviden felidézte a 103 évvel ezelőtti békekötés körülményeit, majd ismertette az emlékmű történetét.

Hírdetés

Rimaszombatban már 1937-ben kezdeményezték az első világháború áldozatainak szentelt emlékmű felállítását. Az átadására végül 1942. november 10-én, a város Magyarországhoz való visszacsatolásának negyedik évfordulóján került sor. Mátrai-Makovits Jenő helyi festő- és szobrászművész az első világháború 119 rimaszombati áldozatának nevét saját kezűleg véste a hatalmas kőtáblába.

Az építmény központi részét egy lépcső, valamint ez a tábla alkotja, amelyen az elesettek neve és az In memoriam 1914–1918 felirat szerepel. Eredetileg „A HAZÁÉRT” felirat, és a légi szerencsétlenségben elhunyt vitéz nagybányai Horthy István neve is látható volt az emlékművön. Ezeket 1945 után a csehszlovák hatóságok eltávolították, illetve az örökmécsesek is eltűntek. 

Az idén a cserkészek és további segítők munkájának köszönhetően sikerült rendbe tenni az emlékmű környékét. Kivágták a környező tujákat, bokrokat, elszállították a szemetet, és a nyári hónapokban muskátlikat ültettek ki a virágtartókba. Csúsz Balázs elárulta, hogy jövőre szeretnék lemosni az egész emlékművet és újravésni a neveket, hogy az emlékmű átadásának 80. évfordulóján méltó módon lehessen megemlékezni a megújult emlékhelynél. 

A csütörtöki esemény végén az egybegyűltek főhajtással és egyperces néma csenddel emlékeztek a hősi halottakra, majd gyertyát gyújtottak és közösen elénekelték a Himnuszt.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »