Az ellenzéki képviselő szerint hatékonyak voltak az Oroszország elleni szankciók

Az ellenzéki képviselő szerint hatékonyak voltak az Oroszország elleni szankciók

A közszolgálati RTVS Szombati dialógusok című vitaműsorának Juraj Blanár (Smer-SD) külügyminiszter és Tomáš Valášek (PS) parlamenti képviselő volt a vendége.

Az Európai Unió Oroszország ellen kilátásba helyezett 12. szankciója kapcsán a külügyminiszter jelezte, Szlovákia követelni fogja, hogy készüljön hatástanulmány arról, milyen mértékben érintették negatívan ezek a szankciók magát az Európai Uniót, illetve Szlovákiát.

Ezzel vitapartnere is egyetértett. Mint hozzátette, amennyiben a nukleáris fűtőanyag bekerülne a szankciós csomagba, azt bármelyik kormány megvétózná.

Ha nincs alternatívánk, tárgyalások útján kell elérnünk az alternatívát”

– mondta Valášek.

A korábbi EU-s szankciós csomagokról azonban a két politikus eltérően vélekedett.

Blanár szerint viszont ezek a szankciók nem állították meg Oroszországot, ugyanakkor a szlovák vállalatokat negatívan érintették.

Hírdetés

Tomáš Valášek a kormányprogramról szólva bírálta, hogy az előző kormány külpolitikáját „térdeplőként” jellemezte. Ez nemcsak csúsztatás, hanem ellentmond a tényeknek is, sőt veszélyes.

Azzal, hogy mások nézeteit megfosztják legitimitásuktól, nem hallják meg a jó elképzeléseiket sem”

– jegyezte meg.

Blanár a törvényes bevándorlást pozitívan ítéli meg, ugyanakkor az illegális migrációt határozottan ellenzi. Üdvözölte a belügyminiszter igyekezetét, és jelezte, hogy az elrettentés politikájára van szükség. De beszélni kell a schengeni rendszer működéséről is.

A Smer-SD kész anyagilag támogani Ukrajnát és hajlandó ezt megvitatni, de vannak feltételei is. A pénzt arra a célra kell felhasználni, amire szánták és nem tűnhet el. Ennek nem lehet kihatása a kohéziós és a közös agrárpolitikára sem, miközben a pénzeket a Szlovákiát érintő ukrán infrastruktúra megújítására is fel kell használni.

Valášek is fontosnak tartja Ukrajna anyagi megsegítését, már csak azért is, mert Szlovákia egyike azon kevés országnak, amely  szomszédos Ukrajnával. Az ország a jövőben profitálhat a határon áthaladó kereskedelemből is. Vitapartnerével abban is egyetértett, hogy szigorúan oda kell figyelni a támogatások elosztására.

 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »