Az alvás milliárd dolláros üzlet

Az alvás milliárd dolláros üzlet

Az alvás milliárd dolláros üzlet Mellár Dávid2024. 04. 24., sze – 17:27

Lehet, hogy minden idők legnagyobb forradalma előtt állunk. Az ipar megtalálta a módját, hogy pénzt keressen az emberi életnek abból a harmadából, ami az alváshoz tartozik.

Az alvást még mindig rejtély övezi. Felfedezése teljesen megváltoztathatja az ébrenlét és az alvás világát, ahogyan azt ismerjük. Masashi Yanagisawa amerikai biológus és orvos és csapata mindenkinél nagyobb előrelépést tett a rejtély megfejtésében – írja a Financial Times.

Hírdetés

Hálószobák mint szentélyek, bambuszpizsamák, érzékelőkkel ellátott ágyneműk, csúcskategóriás wellness-turizmus, alvási tanácsadók. Az iparág minden leleményességét bevetve megtalálta a módját, hogyan profitáljon az alvásból. Egyesek szerint a matracok és ágyneműk globális piaca több mint 150 milliárd dollárt ér; ha ehhez hozzáadjuk az ágyhoz tartozó kiegészítőket, az alváskövetésre szolgáló okosórákat, az alváslaborokat, az intelligens ébresztőórákat, az alvással kapcsolatos gyógyszereket, a táplálékkiegészítőket, az alvásmonitorokat és a hőmérséklet-szabályozó eszközöket, akkor ez az összeg megközelítheti a 300 milliárd dollárt.

M. Yanagisawa anyaországában, Japánban, ahol a Nemzetközi Integratív Alvásgyógyászati Intézet igazgatója és a hosszabb és jobb minőségű alvás határozott szószólója, a kérdés egyre inkább előtérbe kerül. A legutóbbi kormányzati adatok (a világjárvány előtt) azt mutatták, hogy az országban a felnőtt férfiak és nők mintegy 40 százaléka alszik kevesebb mint 6 órát éjszakánként. Egy 2021-es OECD-felmérés szerint a japánok átlagosan a legkevesebb órát töltik alvással a vizsgált 33 ország közül.

Az orvos és csapata arra a mechanizmusra összpontosít az agyban, amely az alvás minőségét és mennyiségét szabályozza. A kutatók megpróbálják kideríteni, mi történik az ébrenlét alatt, ami később álmossággá alakul. Általában egyetértenek abban a koncepcióban, hogy az embernek van egy kapcsolója, amely az ébrenléti és az alvási állapotok között váltogat. M. Yanagisawa úgy véli, hogy ha a tudomány rájön, hogyan működik az alváskapcsoló, és mi szabályozza, hogy mennyi ideig és milyen jól alszunk, annak óriási gyakorlati következményei lehetnek. „Elkezdhetjük majd manipulálni ezt a mechanizmust. Egészen új gyógyszercsoportot fejleszthetünk ki, amely ébren tart, ha kell, vagy annyi alvást biztosít, amennyire szükségünk van, ha kell” – mondja. Az olyan betegségek, mint az alváshiány és az álmatlanság egyik napról a másikra a múlté lehetnének. Az alvásszakma a párna feltalálása óta a legnagyobb forradalom felé tarthat.

(Trend)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »