Az agresszív sofőrnek a közút is csatatér. A bátorság gyakran a lóerővel arányos, a terepjárósok gyakran csak villantanak, ha a kisautó nem iszkol azonnal a külső sávba – esetenként a "megtorlás" sem kizárt. Idén az első félévben 269-en haltak meg az utakon – hangzott el a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
2017 első felében a személyi sérüléses közúti balesetek és az ittasan okozott balesetek száma csökkent az előző év azonos időszakához képest, sőt a halálos balesetek száma is csökkent, ám 2 fővel többen haltak meg a közutakon – 269-en -, és az 1 balesetre jutó áldozatszám csekély mértékben nőtt.
Összességében azonban mindenképpen biztató adat, hogy míg 2005-ben 1268-an, addig 10 évvel később már csak 644-en haltak meg közúti balesetben.
Kiss Csaba, az ORFK Országos Balesetmegelőzési Bizottságának főtitkára a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elmondta: évtizedek óta a sebesség nem megfelelő megválasztása okozza a balesetek túlnyomó részét.
Úgy vélte, a járművezetők többsége tisztában van a legfontosabb közlekedési szabályokkal, ám ezt könnyelműségből megszeghetik, így például nem használják a biztonsági övet, nem veszik figyelembe a jelzőtáblákat, vagy gyorsabban hajtanak a megengedettnél.
Arról is beszélt, hogy már gyermekkorban el kell kezdeni a nevelést a közlekedésről, és ne csak a pedagógusokra bízzuk ezt, hiszen a szülői példamutatás megengedhetetlenül fontos. Lényeges, hogy bármikor, ha gyermekkel közlekedünk, ne menjünk át a tilos jelzésen akár gyalogosként is, vagyis tartsuk be a szabályokat – fűzte hozzá.
Székkutas minden évben elveszít egy-egy polgárt közlekedési baleset miatt, erre egy tábla is figyelmezteti az arra közlekedőket.
Szél István polgármester a műsorban elmondta: ha nem is látványosan, de érzékelhető az áthaladó forgalom lassulása a kihelyezett tábláknak köszönhetően. A következő elképzelés az, hogy interaktív táblát helyeznek ki, mely mutatja az érkező autók sebességét is. Székkutason 6 ezer autó halad át naponta, ezért fontos, hogy felhívják a figyelmet a településen a megfelelő sebességre – tette hozzá.
Kiss Csaba a műsorban elmondta: a rendőri ellenőrzések, és minden más, amellyel a közlekedésbiztonságra fel lehet hívni a figyelmet, nagyon hasznosak. Ezért fontosak a havonta megszervezett akciók, illetve a médiában sokszor visszatérően beszélnek erről – ez is sokszor eredményre vezet. A húsvéti ünnepek előtt például sokszor szó van az ittas járművezetés veszélyeiről, a tapasztalat szerint pedig a felével kevesebben ülnek ittasan a volán mögé, mintha egy átlagos hétköznapon, váratlanul végez a rendőrség ellenőrzéseket – magyarázta a szakember.
Gönczi Péter vezetéstechnikai oktató azt mondta, szintfelméréshez, illetve valamilyen jutalmazáshoz kötné a jogosítvány megszerzését. A sebesség túllépések egyik oka az is, hogy olyan belső térrel rendelkeznek a járművek, hogy szinte fel sem tűnik, ha túl gyorsan megyünk – fűzte hozzá.
Az új irány az lehet, hogy kizárólag bizonyos kritériumoknak megfelelő járművezetők vezethessenek, vagyis a jövőben fontos lenne az alkalmasságot mérni – húzta alá.
(Kossuth Rádió nyomán)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »