A várakozással ellentétben jónak ígérkezik az idei burgonyatermés. A gazdák megkezdték a betakarítást, főként a korai és ipari felhasználásra – burgonyaszirom (chips) készítésére – alkalmas fajtákat szedik. A piaci ár is kedvez a gazdáknak, egylejes kilogrammonkénti ár alatt nemigen adnak el pityókát. A szakemberek álláspontja szerint az ár növekedni fog, így minden termelőt arra intenek, ne kótyavetyéljék el a termést, ha lehet, halasszák a szedést, és csak a tényleges megrendelések birtokában szedjenek burgonyát.
A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság adatai szerint idén közel tizenháromezer hektáron termeltek burgonyát a gazdák. Az őszi, tárolásra alkalmas fajták szinte kilencezer hektárt foglalnak el, korai, félkorai, ipari hasznosításra szánt pityókaféléket 3750 hektáron ültettek, a nyári korai fajták 50 hektárt tesznek ki – tudtuk meg Könczei Csaba igazgatótól.
Az eddig kiszedett pityóka átlagos termése változik, 20–40 tonna a hektáronkénti hozam. Főként a nagyobb farmerek szedik az ipari hasznosítású burgonyát, ők szerződés alapján értékesítik a burgonyaszirom-gyártó cégeknél. A kisebb gazdák is nekifogtak, ők főleg a más megyékből érkezett kereskedőknek adják el az árut.
Van kereslet, a déli megyékből érkező vásárosok legkevesebb egy lejért kaphatják meg a frissen szedett burgonyát – értékelte Könczei. Az igazgató javasolja: a termelők várjanak ki a burgonya szedésével, értékesítésével. Minden jel arra mutat, hogy a kilogrammonkénti ár meg fogja haladni az egy lej húsz banit. Akinek van tárolási lehetősége, tavasszal még jobb árra számíthat – értékelte az igazgató.
Dr. Bartha János farmer érdeklődésünkre elmondta, ahol betartották a technológiát és ahol volt öntözési lehetőség, 30–40 tonnás átlagtermésre számíthatnak a gazdák. Ahol nem lehetett öntözni, a májusi szárazságot megsínylette a pityóka. Ha megfelelően voltak kezelve a kultúrák, egészségesek, erősek voltak a növények, nem okozott gondot a csapadékos időszak sem, a burgonya ellen tudott állni a betegségeknek – számolt be dr. Bartha.
Jó a hozama a tavaszi fajtáknak, a holland Agrico által nemesített Rivierának, Arizonának. Ezek fehér héjúak, formájuk piacos, keresik a vevők. A kései burgonyák közül a szintén Agrico-fajta, az Esme biztosít jó hozamot, de kimagasló eredményekkel lehet számolni a német Europlant fajtáinál is, a Red Fantassynél és a Jellynél – részletezte a szakember.
Jelenleg egy lej körül van a burgonya ára. A következő egy hónapban nem várható számottevő árváltozás, a kisebb gazdák értékesíteni fogják a termést, szükségük van a pénzre, így lesz burgonya a piacon. Ezt követően, októberben viszont újabb áremelkedés várható. Idén a hagyományos burgonyatermő vidékeken, Hargita, Suceava, Brassó megyében is a tavalyhoz képest kevesebb burgonya termett. Ugyanez a helyzet az Európai Unióban, a szárazság miatt csökkent a hozam. Ezért kevesebb importtal lehet számolni, így tavasszal minden bizonnyal újból nőni fog a burgonya ára – tudtuk meg dr. Bartha Jánostól.
Kelemen Attila idén egy hektáron termelt burgonyát a Szépmező peremén. Minden évben ennyit ültet, ez megfelel öthektáros birtokának a vetésforgójához – magyarázta. A termés jó, átlagot nem számolt, így számadatokkal nem tud szolgálni. Neki megvan a kuncsaftja, aki Brăila megyébe viszi a pityókát. Annyit szed, amennyit megrendelnek, azt a föld széléről viszik el. Pillanatnyilag egy lej a kilogrammonkénti ár. Tárolni nem tudja a terményt, így hamarosan a teljes mennyiséget eladja, húszezer lej körüli bevételre számít az egy hektár után – mondta el érdeklődésünkre.
A legnagyobb baj Kelemen Attila számára, hogy nem kap napszámost. Néhány évvel ezelőtt még az Olt-híd mellett sorakoztak mindennap a munkára várók, sokan a burgonyában számolt fizetést is elfogadták. Most azonban nincs dolgozni akaró ember, ha valaki mégis elmegy pityókát szedni, akár a százlejes napszámot is elkéri. De ennyiért is nehéz napszámost kapni, így a család szedi a burgonyát, segítenek a tömbházban lakó jó barátok is – mondta a kistermelő.
Bokor Gábor / Háromszék
Forrás:erdely.ma
Tovább a cikkre »