Három ember meg egy fél. Alsótest vagy felső, teljesen mindegy. Szlovákiában száz emberre számítva jelen sorok írásakor 3,5 ember kapott már legalább egy adagot valamelyik vakcinából. Gombócból is kevés!
A Matovič-kormány felelősségéhez nem fér kétség, országos tesztelések helyett – vagy legyünk megengedőek – mellett talán vakcinabeszerzésre, esetleg népszerűsítő kampányra is futhatta volna az idejükből. A „nem oltunk, mert nincs vakcina” állandó mantrázása nem old meg semmit. Február elejére jutottunk el odáig, hogy Szlovákiában feltűnt néhány hiteles, vagy annak mondott szakértő a médiában, aki arról beszél, ideje lenne alternatív vakcinaforrások után nézni.
Röhejes, de Andrej Danko volt az első, aki nagyobb nyilvánosság előtt is felvetette, talán nekiállhatnánk tárgyalni az oroszokkal. Oh, kapitány, kapitányom! Micsoda országban élünk…
2020 júniusában, mikor még úgy tűnt, a tavaszi hullám csak egy rövid, bár kétségtelenül tragikus fejezete lesz Európa történelmének, az Európai Tanács ülésén a tagállamok azzal bízták meg az Európai Bizottságot, hogy tárgyaljon a legígéretesebb vakcinákat fejlesztő vállalatokkal. Az elképzelés jó volt. A nemzetek felett álló Bizottság nagyobb tárgyalási potenciállal rendelkezik, ez világos, könnyebben alkuszik majd a Big Pharmával, mint a kis államok. Nem fordulhat elő, hogy a nagyok ráígérve az árakra, elhappolják a kicsik elől a készleteket.
A Bizottság január 8-án kiadott, honlapján még most is megtalálható kommünikéjében ez áll: „Idáig az Unió portfóliója 2,3 milliárd vakcinát tartalmaz – ez sokkal több, mint amennyire szükségünk van!” A lekötött mennyiség nagy része, 600 millió adag a Pfizertől érkezne, de jelentős mennyiséget szállít(ana) az AstraZeneca (400 m.), a Sanofi (300 m.), a Johnson&Johnson (400 m.), a CureVac (405 m.). Érdekes módon a legkisebb tételt attól a Modernától várták, 105 millió adagot, amely az összes közül talán a legsikerültebb vakcina; az amerikai gyártó termékével már milliószám oltanak az USA-ban. A felsoroltak közül eddig a Pifzer, a Moderna és az AstraZeneca kapta meg az Európai Gyógyszerügynökség engedélyét, az amerikai Johnson&Johnson első eredményei a napokban futottak be, a CureVac vakcinájánál erre március-áprilisnál hamarabb nem lehet számítani. A francia Sanofi pedig felfüggesztette a saját Covid-vakcinája fejlesztését, Pfizer-terméket fog gyártani, nem kis sebet ejtve ezzel a francia nemzeti büszkeségen.
A brüsszeli bürokraták helyett azonban az élet írta a forgatókönyvet. Gyártósori problémák, leállások, kiszivárgott tárgyalási részletek és árak, nyomásgyakorlás. Az elmúlt hetekben szinte naponta derültek ki újabb és újabb furcsaságok. (…)
Ha érdekli a cikk folytatása, vásárolja meg, vagy fizesse elő a Magyar7 hetilapot. Az írás megjelent a hetilap 2021/6. számában.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »