Az orosz-ukrán háború miatt kialakult energiaválság egyre kétségbeejtőbb ötletekre sarkallja az európai döntéshozókat.
Már a fukusimai atomerőmű évekkel ezelőtti balesete is elhamarkodott lépésre késztette a németeket, amikor elrendelték az ország atomerőműveinek fokozatos leállítását. Ez a döntés annál érthetetlenebbnek tűnt, hogy az állam akkori első számú politikusa, Angela Merkel eredetileg atomfizikát tanult és nyilván tisztában volt azzal, hogy az atomenergia az egyik legtisztább és a legbiztonságosabb formája az energiaellátásnak.
Nos, a joggal kifogásolt, a környezetet szén-dioxiddal és egyéb káros vegyületekkel szennyező barnaszén a mostani válságban – úgy tűnik – ismét főszereplő lesz. Az euractiv.sk hírportál beszámolója szerint ugyanis több nyugat-európai ország azt fontolgatja, hogy barnaszénen alapuló energiával fogja kompenzálni azt a kiesést, amit az orosz gáz és kőolaj ellen hozott embargó okozhat.
Az atomenergiát és a földgáz hasznosítását az év elején az EU-ban biztonságosnak és környezetbarátnak, további befeketetésre érdemesnek ítélték meg, ennek ellenére Németország nem akarja újra indítani a már bezárt atomerőműveket, ehelyett Franciaországból importál energiát, amit nagyrészt az ottani – többtucatnyi – atomerőműben állítanak elő.
Évekig azt hallgathattuk, hogy milyen fontos lenne a környezetbarát, a szén-dioxidot csökkentő energiatermelés, különösen a megújuló energiaforrások fokozottabb hasznosítása, most azonban a zöld aktivisták valahogy nem hangoskodnak, pedig témájuk lenne.
Frans Timmermans, az EB elhíresült alelnöke, aki remek ötletekkel állt elő, hogyan lehetne takarékoskodni az energiával, beismerte, hogy a kialakult helyzetben szükség lesz a már korábban elvetett környezetszennyező szénalapú energiatermelés fokozására, amennyiben nem szeretnénk télen megfagyni.
Igaz, minden új megoldás és átalakítás kivitelezése időbe telik, olykor több évig is eltarthat. Talán a politikusoknak érdemes lenne azon is eltűnődniük, hogy hallgassanak a többség józan eszére, de legalább is a természet- és a műszaki tudományokban jártas szakemberekre. Viszont a genderlobbi erőszakos nyomulása, és számos olyan eset, amikor az aktivisták a legalapvetőbb biológiai törvényszerűségekkel is szembe mennek, nem sok optimizmusra ad alkalmat. A szénerőművek „kényszerű reneszánsza” is ilyen frusztráló lesz.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »