Amerika nem ad katonai támogatást

Amerika nem ad katonai támogatást

Bár Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter szavai szerint a magyar kormány nyitott az amerikai katonák fogadására, az Egyesült Államok 2016-ban nem támogatja Magyarország haditechnikai beszerzéseit. Az amerikai külügyminisztérium által februárban közzétett, külföldre irányuló támogatásokból arra következtethetünk, katonadiplomáciai szinten is volna mit javítani.

Nem kap idén Magyarország katonai pénzügyi támogatást az Egyesült Államoktól – derül ki az amerikai külügyminisztérium február elején közzétett, Külföldi műveletek és kapcsolódó programok című dokumentumából. A közel kétszáz oldalas összeállítás a külügyminisztérium külföldre irányuló, 2016-os költségigényét tartalmazza. A kért anyagi forrásokat az amerikai kongresszus hagyja majd jóvá, Magyarország esetében azonban nem lesz nehéz mérlegelni a támogatások mértékét. Az összesen 50,3 milliárd dollárról szóló csomagban hazánk egyetlen tételben bukkan fel, eszerint katonai oktatásra és kiképzésre egymillió dollárt kaphatunk. Nem szerepelünk azonban a hadieszközök vásárlására adott külföldi katonai támogatási (FMF-) alap listáján, aminek köze lehet ahhoz, hogy a kormány közeli barátságot ápol a nyugati szövetségi rendszer ismét aktuális közellenségével, Oroszországgal. A dokumentumból ugyanis kiderül: az európai régióra irányuló támogatásokat az amerikai külügyminisztérium Oroszország nyomulásával magyarázza.

Az Európába irányuló költségigényünk Ukrajna szuverenitásának helyreállítását szolgálja – tartalmazza a dokumentum –, illetve hogy kiálljunk ottani szövetségeseink mellett, akik aggodalommal figyelik, ahogy Oroszország megszegi nemzetközi vállalásait és ígéreteit. Mint írják, az alap többek között abban támogatja az európai partnereket, hogy ellenálljanak a kiterjedt orosz propagandának.

A dokumentumból úgy látszik, hazánk segítségére kevéssé számít nyugati szövetségesünk. Összevetve az Európai Bizalomerősítő Kezdeményezésben más országoknak kért támogatásokat, kiderül, szűkebb térségünkben csak Magyarország és Szlovákia számára nem igényelt amerikai katonai eszközök beszerzésére fordítható támogatást az amerikai külügyminisztérium. Ezzel szemben az orosz nyomásnak kitett úgynevezett frontországok közül Lengyelország 6 millió dollárt, Románia 5,4 millió dollárt kaphat, miközben a három balti országot államonként 2 millió dollárral támogatják.

Hírdetés

Korlátozott erőforrások

Ha Washington nem is akarja büntetni Magyarországot, látszik, hogy bizonyos kérdésekre más hangsúlyt helyezünk, mint a térség többi országának kormányai – mondta érdeklődésünkre az amerikai tervekkel kapcsolatban Csizmazia Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem nemzetközi biztonsági tanulmányok tanszékének munkatársa. Az Egyesült Államok kül- és biztonságpolitikájának kutatója szerint a térségnek szánt amerikai erőforrások korlátozottak. Üzenetértékű lehet az amerikai katonai támogatások mértéke Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője szerint is. A kormány próbálta a nyugati szövetségi rendszeren belülről bővíteni orosz kapcsolatait, az ukrán válsággal kialakult hidegháborús helyzetben azonban ezt nem lehet sikeresen folytatni. Egyre nő majd a diplomáciai nyomás, a kormány a katonadiplomácia szintjén tud gesztusokat tenni – mondta Juhász Attila.

Kerestük az Egyesült Államok nagykövetségét is azzal, hogy milyen összefüggés van a diplomáciai kapcsolatok és a Magyarországnak szánt katonai támogatások között, választ azonban több mint egyhetes várakozás után sem kaptunk.

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelenés időpontja: 2016. 02. 16.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »