Alaposan megleckéztették Ursula von der Leyent

Alaposan megleckéztették Ursula von der Leyent

Ez nem semmi!

Emmanuel Macron francia elnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke az európai egységet kívánták hangsúlyozni e heti pekingi látogatásukkal, ám a két vezető tervét felülírta eltérő fogadtatásuk – számolt be róla a Politico brüsszeli hírportál. Miután Macron gépe landolt, a kínai külügyminiszter személyesen üdvözölte őt, ráadásul az elnököt katonai parádéval is köszöntötték a Tienanmen téren. Eközben Von der Leyen érkezésekor a környezetvédelemért felelős miniszterrel találkozott a repülőtér hagyományos utaskijáratánál.

A francia államfő programja igen zsúfolt is volt, a többi között pazar állami fogadáson vett részt Hszi Csin-ping kínai elnökkel. A bizottsági elnök ezidőtájt sajtótájékoztatót tartott az uniós küldöttség saját pekingi székházában. 

Az állami média szintén a kínai–francia kapcsolatokat éltette, miközben Von der Leyent amerikai bábként démonizálta.

– Von der Leyen egy jól ismert Amerika-párti személyiség, aki eladja Európát az Egyesült Államok kedvéért, és aki erőfeszítést nem kímélve rábírja Európát, hogy szembeszálljon Oroszországgal. Csak úgy jutott el Kínába, hogy Macron mellé állt – írta a kínai honvédelmi minisztériumhoz kapcsolódó közösségi felületen megjelent cikk.

Az eltérő hozzáállás a két vezetőhöz azt tükrözi, hogy az ázsiai ország vezetése nagyobb esélyt lát arra, hogy Párizzsal jusson közös nevezőre, semmint az Európai Unióval, amely fenntartásokkal kezeli Kínát.

Hírdetés

A francia elnök és a bizottsági vezető nézeteltérései a Kína-politikát illetően felszínre is kerültek a látogatás során; miközben Macron törekszik az együttműködésre Pekinggel, Von der Leyen harciasan áll hozzá.

Míg a francia tisztviselők hangsúlyozták, hogy Macron nem akarja felvetni Tajvan kérdését vendéglátójának, az EB elnöke egyből felhozta a témát Hszi Csin-pinggel folytatott tárgyalásain.

Ezek után nem is meglepő, hogy a látogatás végén a francia és a kínai elnök adott ki közös nyilatkozatot az ukrajnai béke helyreállítása érdekében. Az MTI által ismertetett dokumentum szerint a két ország ellenzi az atomerőművek és más békés atomlétesítmények elleni fegyveres támadásokat, és támogatja a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) a zaporizzsjai erőmű biztonságának szavatolására irányuló erőfeszítéseit. A Kuangcsou városban rendezett pénteki vacsorán Emmanuel Macron és Hszi Csin-ping hangsúlyozta: a konfliktusban érintett valamennyi félnek gondosan be kell tartania a nemzetközi humanitárius jogot. 

A kínai elnök kiemelte, a politikai rendezés az egyetlen megfelelő eszköz az ukrajnai válság megoldásában, és a két félnek félúton kell találkoznia, hogy megteremtsék ennek feltételeit. 

A két vezető csütörtökön Pekingben kilencven percig tárgyalt, a találkozójuk kezdetén Emmanuel Macron felhívta Hszi Csin-ping figyelmét arra, hogy az ukrajnai háború nagy csapást mért a nemzetközi stabilitásra, és számít Kínára, hogy mindenkit visszatérít a tárgyalóasztalhoz. A francia fél tájékoztatása szerint Hszi Csin-ping kijelentette: kész felhívni Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, első ízben a konfliktus kezdete óta, hozzátéve, hogy ezt egy általa választott időpontban teszi meg. Kína februárban tette közzé 12 pontos álláspontját az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban. A béketervnek is tekintett kezdeményezés felszólítja Moszkvát és Kijevet a tárgyalásokra – tette hozzá az MTI.

www.magyarnemzet.hu


Forrás:flagmagazin.hu
Tovább a cikkre »