A Szent György Lovagrend Felvidéki Nagypriorátusa (Dr. Csámpai Ottó nagyprior, Beke Zoltán prior) és a lovagrend Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Priorátusa (Leviczky Mihály prior, Dalmay Árpád lovag részvételével) koszorúzással egybekötött megemlékezést tartott a rimaszombati temetőben Losonczi Szakall Kálmán vezérkari ezredes családi sírboltjánál.
Életútjának megítéléséről sajnos a háború utáni politika másként döntött, de most eljött az ideje annak, hogy érdemeit felidézve, tisztelettel emlékezzünk meg katonai munkásságáról
– hangzott el az idei rimaszombati megemlékezésen.
Losonczi Szakall Kálmán vezérkari ezredes életében meghatározó fordulatot jelentett az I. világháború. Ott harcolt a Kárpátokban, ahol a Szurmay-hadtest csak óriási emberáldozatok árán tudta megállítani az orosz betörést. Itteni emlékei nyomán írta meg „Uzsok hősei, 1914” című könyvét, amely több kiadást is megélt, de azt 1945 után betiltották. 1918 vége és 1919 tavasza között Kolozsvár vezérkari főnökével, Kratochwill Károllyal együtt kezdték megszervezni a Székely Hadosztályt, majd a nyíregyházi székhelyű V. hadosztály parancsnoka és toborzó tisztje lett. Az irodája a nyíregyházi Takarékpalota első emeletén működött. Munkáját nagyon megnehezítette Szamuely népbiztos, aki katonai rendelkezéseit folyamatosan felülbírálta.
Szakall Kálmán (1876–1940) a Monarchia egyik legkiválóbb katonája volt, északkeleti országrészünk nagy hálával tartozik neki, mert sok emberéletet mentett meg azzal is, hogy szembe mert szállni Szamuelyvel. Nagy érdeme volt, hogy Nyíregyházán az akkori zűrzavarban több-kevesebb sikerrel próbált rendet teremteni. Hogy ez nem sikerült teljesen, az nem rajta, és a mellette állókon múlott. A legnehezebb feladata azonban a felvidéki hadjárat irányítása volt. A hadifoglyokkal és a visszahódított területek lakosságával való humánus bánásmódjára jellemző, hogy ennek érdekében a legszigorúbb rendeleteket adta ki. Ennek foganatja is volt, mert például a Pétervásáránál elfogott közel 300 cseh katonának az ő utasítására semmi bántódása nem esett
– ismertette Komiszár Dénes várományos.
Szakall katonai életútja végén Csíz községbe vonult vissza, és Ózdon hunyt el 1940 januárjában. A családi sírboltban szülei mellé azzal a tudattal helyezték örök nyugalomra, hogy katonái nem hiába áldozták életüket 1919-ben.
Délceg, igazi katonás alakját kegyelettel fogja őrzi ezentúl Nyíregyháza is, ahol emléktáblával jelölik meg a Takarékpalota Rákóczi utcai lakóbejáratánál azt a helyet, ahol annak idején Losonczi Szakall Kálmán irodája működött.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/42. számában.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »