A korábbi információk szerint Európa jóval több vakcinát kötött le, mint amennyire ténylegesen szüksége van. Ezzel együtt a szakértők arra számítanak, hogy a vakcinakészletek korlátozottak lesznek, és nem minden ország számára lesz könnyen elérhető.
A WHO és a nemzetközi szervezetek szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy miközben hatalmas a verseny az egyes vakcinagyártók között, a vevők körében erőteljes könyöklés zajlik. És bár nyilatkozatok szintjén mindenki egyetértett abban, hogy az oltóanyagot világszerte először azoknak kell megkapnia, akik a legveszélyeztetettebb csoportokba tartoznak (egészségügyi dolgozók, nyugdíjasok, krónikus betegek), a gyakorlat teljesen mást mutat.
A gazdag országok népességük nagy részét el tudják látni, így a közösségi védelemhez szükséges oltottsági szint könnyen elérhetővé válhat.
Ellenben a szegényebb országokban csak a lakosság töredékének beoltására állnak rendelkezésre források.
A WHO több más szervezettel és országgal szövetkezve kétmilliárd dollárt próbál összegyűjteni, hogy a világ legkevésbé fejlett 92 országában legalább 20 százalékos oltottsági szintet érjenek el. Azonban már most tudni lehet, hogy a gazdag országok felszívóképessége miatt a kétmilliárd helyett inkább 5 milliárd dollárral többre lenne szükség a kívánt cél eléréséhez.
Az eladási adatok szerint a magas jövedelmű országok az összes regisztrált vakcinavásárlás felét bonyolították le, az egészből egyhatod jutott csak az USA-ra (összesen hat különböző vakcinagyártóval szerződtek le).
A kereslet árfelhajtó erővel bír, és mivel a gyártókapacitások is szűkösek, maga a kínálat is korlátozott. A szegény országok kilátásai a hatásos oltottsági szint eléréséhez egyre rosszabbak.
CNBC.com
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »