Advent: felkészülés a találkozásra

Advent: felkészülés a találkozásra

A keresztény ember számára az adventi időszak, ami egyben az esztendő utolsó hónapja is, nem az egész éves elmaradás behozatalát jelenti, hanem sokkal inkább azt, hogy „felkészüljünk egy találkozásra, megtisztítsuk lelkünket az érkező Isten befogadására”.

Betlehemi jelenet figurái az Egri Érseki Palota udvarán 2023. december 23-án. MTI/Komka Péter

Vasárnap kezdődik az advent, a karácsonyt előkészítő négy vasárnapon át tartó időszak. A keresztény ember számára az adventi időszak az elcsendesedés, az önvizsgálat, az Istennel való találkozásra készülés ideje – olvasható a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) MTI-hez eljuttatott pénteki közleményében.

Azt írták, az advent szó a latin „adventus Domini” kifejezésre utal, ami azt jelenti: az Úr érkezése, az Úr eljövetele. „Szent várakozás ez, ami megelőzi a Messiás, a Megváltó érkezését. Várakozunk négy héten át azért, hogy karácsony titka megérlelődjön bennünk, hogy méltó módon tudjuk befogadni a kisgyermekként közénk érkező Istent, az élet urát ” – fogalmaztak.

A keresztény – és minden emberi – közösség közös tapasztalata, hogy a nagy eseményekre készülni kell. Így az ókorban az uralkodó érkezését már hetekkel az esemény előtt hírmondó adta tudtul, hogy a helyiek rendbe tehessék az utakat, a házakat – írták, hozzátéve, hogy advent idején, a „királyok királyának érkezését” várva „nemcsak környezetünket, házainkat, hanem szívünket és emberi kapcsolatainkat is rendbe szeretnénk tenni”.

Hírdetés

Kitértek arra, hogy az újkor adventi szimbóluma az adventi koszorú. A fenyőágakból font koszorú négy gyertyája az adventi időszak négy vasárnapjára utal.

A három lila gyertya a bűnbánat időszakát, az egy rózsaszín pedig azt jelzi, hogy „van okunk az örvendezésre is”, mert már közel van a Megváltó eljövetele.

Jellegzetes adventi liturgia a pirkadat előtt, hagyományosan hat órakor bemutatott úgynevezett rorate mise, melynek elnevezése a latin miseének kezdő sorának – „Rorate coeli de super et nubes pluant iustum!” – rövidítése.

A keresztény ember számára az adventi időszak, ami egyben az esztendő utolsó hónapja is, nem az egész éves elmaradás behozatalát jelenti, hanem sokkal inkább azt, hogy „felkészüljünk egy találkozásra, megtisztítsuk lelkünket az érkező Isten befogadására”. Az MKPK közleménye szerint ezekben a hetekben jó, ha „megpróbálunk a lényegre figyelni, a lelkünket előtérbe helyezni”.

A keresztény ember advent idején próbál elcsendesedni, önvizsgálatot tartani – írták, azt kívánva, hogy az „adventi időszak végén megtisztulva, gyermeki hittel tudjuk hirdetni karácsony éjszakáján: Emmánuel, Velünk az Isten!”.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »