Adófelajánlás a hónap végéig

Adófelajánlás a hónap végéig

Az adónk 2 százalékát az idén is odaajándékozhatjuk bármelyik civil tömörülésnek, amelyik teljesíti a feltételeket. Az adófelajánlást április 30-áig lehet megtenni.

Évente egyszer a polgároknak is van beleszólásuk abba, mire fordítsák a befizetett adó egy részét.

Pszichológusok szerint az adakozás, a segítségnyújtás fokozza az egyén szubjektív jóllétérzését. A segítségnyújtás egyik formája a 2%-os adófelajánlás is, és bár sok ember szeret jótékonykodni, az adófelajánlástól többeket az első ránézésre bonyolultnak tűnő ügyintézés riaszt vissza. Nem árt tudatosítani: mindez egy centünkbe se kerül, legfeljebb néhány papírt kell kitölteni. A dolog lényege, hogy mindenki eldöntheti, mi legyen az egész évben befizetett adója 2%-ával. Vagyis nem pluszadóról van szó, hanem a természetes és a jogi személyek határozhatnak arról, a már befizetett adójuk egy részét mire fordítsák: az is az államkasszába vándoroljon-e, vagy az állam helyett inkább valamilyen nonprofit szervezet számlájára utalják-e, s ez utóbbi esetben a polgár azt is kiválaszthatja, konkrétan ki kapja meg az összeget. Esetenként nagyon kevés pénzről van szó, de a nem haszonorientált, közhasznú tevékenységet megvalósító civil tömörüléseknek minden adomány jól jön. 3 eurónál kevesebbet nem is lehet felajánlani – vagyis ha az éves adóelszámolás során kiderült, hogy a befizetett adó 2 százaléka kevesebb 3 eurónál, nem élhetünk a támogatás lehetőségével.

01

A felajánlás megtételéhez szükség van a Nyilatkozat (Vyhlásenie) nevű űrlapra: ezen kell feltüntetni a kiválasztott szervezet adatait és azt, mekkora összeg az adó 2%-a. A Nyilatkozat egy űrlap, mely letölthető a központi adóhivatal honlapjáról. Mindig az aktuális évre jóváhagyott űrlapokat kell használni, különben az adófelajánlás érvénytelen lesz. Továbbá, az alkalmazottaknak szükségük van egy, a bérelszámolójuk által kiállított igazolásra az adó befizetéséről – ebből nyilvánvalóvá válik a befizetett adó összege és a befizetés dátuma, valamint kiszámítható az adó 2%-a. Aki tavaly önkéntes munka keretében ledolgozott legalább 40 órát, adója 3%-áról rendelkezhet. Ilyen esetben szükség van egy igazolásra attól a szervezettől, mely számára önkéntes munkát végzett.

Hírdetés

A következő lépés: ki kell választani, kinek akarjuk adni az adó 2%-át. A www.rozhodni.sk honlapon megtalálható a támogatható szervezetek listája a szükséges adatokkal együtt. A címzett intézmény számlaszámát nem kell feltüntetni, az adóhivatal e nélkül is át tudja utalni a pénzt. A szervezet azonosító számát (IČO) viszont nem szabad kihagyni; ha nincs SID-je, az üresen marad. (Az IČO-t nem szabad összetéveszteni a DIČ-csel. Az utóbbit, vagyis az adóazonosító számot az adóhivatal adja, amikor egy szervezet regisztráltatja magát az adóhivatalban. Az előbbit, azaz a szervezet azonosító számát a Statisztikai Hivatal által vezetett nyilvántartás alapján kell megadni – minden jogi személynek és vállalkozónak van ilyen száma. A SID egy további azonosító szám azon egységek számára, melyeknek azonos az IČOjuk.) Az év (ROK) elnevezésű ablakba 2020-at kell írni. Aki szeretné, hogy a címzett is lássa, kitől kapott adományt, az az adófelajánlásról szóló nyilatkozatban jelölje meg, hogy beleegyezik az adományozó adatainak a továbbításába! Határidők Akik adóbevallást készítettek, közvetlenül az adóbevallás keretében március 31-éig élhettek az adófelajánlás lehetőségével. Akik az adóhivataltól halasztást kértek, és az adóbevallásukat 3-6 hónappal később adják le, az adófelajánlásra is addig van idejük. Azoknak az alkalmazottaknak pedig, akik helyett a munkaadójuk elvégezte az éves adóelszámolást, legkésőbb április 30-áig kell eldönteniük, kívánnak-e támogatni valamilyen civil tömörülést. Az adóelszámolás elvégzését február közepéig kellett igényelni, ezzel egy időben meg kellett kérni a bérelszámolót, hogy állítson ki egy igazolást az adó befizetéséről. Aki elmulasztotta, utólag is elintézhette, a munkaadónak legkésőbb április 14- éig kellett kiállítania.

Az adóhivatalnak 90 nap áll a rendelkezésére, hogy átutalja az adó felajánlott részét a kiválasztott szervezet számlájára.

Az adófelajánlás címzettje lehet polgári társulás, alapítvány, közhasznú szolgáltatásokat nyújtó nonprofit szervezet, a Szlovák Vöröskereszt, közhasznú nemzetközi, egyházi vagy vallási szervezet, tudománnyal és kutatásokkal foglalkozó intézmény. Támogathatunk a lakhelyünk közelében működő kisebbnagyobb alapítványt, nyugdíjasvagy gyerekotthont, iskolát, táncegyüttest, sportegyesületet, énekkart, kórházat, baba-mama klubot, természetvédőket stb. A lényeg, hogy a címzett a hatályos törvénnyel összhangban használja fel a pénzt. A világjárványra való tekintettel tavaly bővült azon tevékenységek és célok köre, melyekre fordítható az adófelajánlás révén szerzett összeg: 2021 végéig a koronavírus-járvány negatív következményeinek az enyhítésére nyújtott segítséget is lehet finanszírozni belőle.

Az a szervezet, amely az adófelajánlás révén 3320 eurónál többet kap, a megajándékozott szubjektumok pontos listájának a nyilvánosságra hozatalától számított 16 hónapon belül köteles a Kereskedelmi Közlönyben közzétenni, pontosan hogyan használta fel az összeget (mennyit költöttek bizonyos konkrét tevékenységre, programra, mennyit a szervezet működtetésére), és mellékelni kell az illetékes könyvvizsgáló véleményét is, amennyiben a tömörülés köteles zárszámadást kidolgozni. Amely szervezet 33 ezer eurónál nagyobb adományban részesül, köteles külön számlát nyitni, amelyre átutalják a 2%-os adófelajánlás révén kapott összeget. A számlaszámot a szervezetet regisztrált jegyzőnél is jelenteni kell. Amelyik szubjektum nem tesz eleget törvényes kötelességeinek, előfordulhat, hogy a következő évre nem engedélyezik számára a regisztrációt, azaz legközelebb nem pályázhat az adó 2%-ára.

(sza)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »