Aachenben a román államfőt továbbra is „meggyőződéses européernek” tartják, és nem vonják vissza az általuk odaítélt elismerést, amit a koronavírus-járvány miatt egy későbbi időpontban adnak át neki.
A Nemzetközi Nagy Károly-díjat adományozó aacheni bizottság elnöke, Jürgen Linden „nem vélte felfedezni” Klaus Iohannis magyarokat megbélyegző szándékát.
Jürgen Linden
Linden azt írta: a román államfőt továbbra is „meggyőződéses européernek” tartják, és nem vonják vissza az általuk odaítélt elismerést, amit a koronavírus-járvány miatt egy későbbi időpontban adnak át neki. Gérnyi Gábornak, Németország-szakértőnek, közgazdásznak tett föl kérdéseket a Gondola.
– Gérnyi úr, a Nagy Károly-díj eddig elért tekintélyét miért nullázza le pillanatok alatt Jürgen Linden döntése?
– Félretéve mélységes sértődöttségünket és jogos felháborodásunkat az államelnök közelmúltbéli megnyilvánulásai kapcsán, meg kell állapítanunk,hogy románok részéről ismét egy nagysikerű diplomáciai lépés volt Iohannis államfővé választása.
Nagy Károly mellszobra az aacheni katedrális kincstárában – origo.hu
A térségünkkel kapcsolatban szinte teljességgel tájékozatlan nyugat-európai politikum, média és közvélemény el volt bűvölve ettől a lépéstől. Micsoda nagyvonalú nemzet,micsoda nagyvonalú,európai gondolkodású állam. Ők nem tudták és nem tudják, amit hajdani szépemlékezetű Gyimesközéplokról származó külkereskedelmi miniszter tudott és hangoztatott oly gyakran közös munkánk során: „Európában két ország van,ahol semmi sem az,aminek látszik: Franciaország és Románia”.S ő ezt bizton tudta,hisz hosszú éveket élt itt is,ott is.
– Megnyilvánulásáért a román Diszkriminációellenes Tanács május végén 5000 lejes büntetést szabott ki az államfőre. Baj-e, vagy éppen nagy eredmény, hogy ebben a kérdésben Bukarest erkölcsileg toronymagasan felülmúlja a német határvárost, Aachent?
– Iohannis születése szerint szász ember, Nagyszebenből. Ama luxemburgi-pfalzi németnyelvű telepesek utóda (a népnyelvben „szász”nak neveztetvén), akiket a magyar királyok hívtak be és telepítettek le Erdélyben, hatalmas és egyedülálló kiváltságokat biztosítva nékik, századokon át. És akiket a „Conducator”Iohannis családja is. Ő maga román felesége oldalán kereste érvényesülési lehetőségeit, mígnem erre csúcsra sikerült feljutni, kinek a dicsőségére, kinek a kárára, Bukarest mindenesetre megtalálta benne az európai prezentációra alkalmas személyt. Ítélkezni nem tisztem,azt már megtették mások előttem és helyette,s ezekkel csak egyetérteni tudok.
Az aacheni székesegyház magyar kápolnája, amelyet Nagy Lajos magyar király építtetett, s amelyet 1367-ben adtak át. A kegytárgyakat is a magyar uralkodó adta. A kápolnában Szent István és Szent László szobra áll – wikipedia
Meggyőződésem, hogy ezeken a sérelmeken túl kell lépni,mindegyik viszonylatban, ahol erre fogadókészség van, lásd a magyar-szerb kapcsolatok jelenlegi alakulását.
Díjceremónia 2015-ben, amikor Martin Schulz kapta meg a Nagy Károly-díjat – wikipedia
S továbbá abban kell lépnünk jól és hatásosan és korszerűen, hogy Nyugat-Európa megismerje az ezeréves magyar állam toleráns és befogadó mivoltát. Vannak már alkalmazható példáink is erre, ilyennek tartom ebből a szempontból az EXPO 2000 HANNOVER Világkiállítást.
– Ön, aki 2000-ben a hannoveri világkiállítás magyar pavilonját kormánybiztosként építtette, majd irányította, akkor a román kiállító egyetlen kérésére nyomban lehetővé tette, hogy az expó legszebb pavilonjában, a magyarban román néptáncosok is fellépjenek. Illetve az Erdélyből a templomi ihletettségű magyar pavilonba hívott székely néptáncosok bemutathatták műsorukat a román pavilonban is. Iohannis mit tanulhatna-e ebből a 20 évvel ezelőtti gesztusból?
– Magyarország és a magyarság ezeréves európai jelenlétének és értékeinek prezentálása szempontjából ritka szerencsés és sikeres „csillagóra” volt az EXPO 2000 HANNOVER Világkiállítás. A Vadász György által tervezett kimagaslóan izgalmas és szép magyar pavillon, a Káel Csaba és alkotótársai által készített magyar országimázsfilm, amely folyamatos vetítés mellett is a világkiállítás egyik legnézettebb produktuma volt. S az egyedülállóan megragadó pavilon belső tartalma, Gárdonyi László által megfogalmazott történeti kiállítás ugyancsak nagyon meggyőző volt. S emellett az időszaki kiállítások, a Felvidékről a népviseleti babakiállítás, a gömöri gótikus templomok bemutatása, a délvidéki szobrászok művei,a kárpátaljai festők bemutatkozása.
A legnagyobb hatású azonban a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes fellépése volt, András Mihály vezetése alatt a 2000.június 20-i Magyar Nemzeti Napon, amikor is a magyar pavilon előtt ők fogadták egy fergeteges műsorral Orbán Viktor miniszterelnököt és feleségét, valamint a hivatalos magyar delegáció többi tagját.
A közelünkben lévő román pavilon vezetői szájtátva bámulták az eseményt. Mi is kíváncsiak voltunk, mi jön most. Átjöttek hozzánk azzal a kéréssel és kérdéssel, hogy ezek után felléphet-e másnap máramarosi Iza völgyi román ének és táncegyüttes, és vajon a Hargita Együttes fellép a román pavilonban?
Mind számunkra, mind a Hargita Együttes vezetői számára mindez természetes és megoldható volt, a Világkiállítás egyik szép és érdekes színfoltjaként,és főleg az EGYÜTTÉLÉS és a KÖLCSÖNÖS MEGBECSÜLÉS jelként,azt gondolom,példát mutattunk.
Gérnyi Gábor német újságírókkal Hannoverben – gerald.huehner.org
A Világkiállítás magyar részvételéről érdeklődők számára ajánlom Molnár Pál „A dicsőség plillanatai” című könyvének az elolvasását.
– A Nagy Károly-díjat 1950-ben adták át először. A magyar alapítású nemzetközi irodalmi díj, a Balassi Bálint-emlékkard első átadása 1997. február 14-én, Bálint napján Budapesten zajlott. A nemzetközi elismeréseknek milyen kockázatokkal kell szembenézniük?
– A művészeti értékek kölcsönös tiszteletének megteremthetőségére kiváló példa a Balassi Bálint-emlékkard átadása,immáron 1997.február 14 óta. Azóta ez minden évben egy politikamentes, értékközpontú esemény, amely az irodalmi és emberi értéket állítja a központjába. Figyelemre méltóan széles palettát vázol fel a kitüntetettek névsora, Japántól Macedónián át Oszétiáig! Egy példa, hogy így is is lehet,sőt imperatívuszban: Így kellene,sanda,hátsó szándékok nélkül!
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »