Alábbi cikkünk – a legutóbbihoz hasonlóan – eltér a szokásos témától, mivel nem haditechnikáról és hadtörténetről, hanem a katonák ellátásáról szól. Ezt a területet a Wehrmacht fontosnak tartotta, mivel hozzájárult a katonák moráljához, ami szükséges volt a harc megvíváshoz.
Az egészségügyi egységek összehasonlítása, 1941
Az egészségügyi személyzet tekintetében nagy különbségek voltak a németek és a szovjetek között. Egy német gyaloghadosztály 616 fős egészségügyi osztállyal rendelkezett, egy szovjet lövészhadosztályban ez 253 fő volt. Egy szovjet hadosztály létszáma ugyan kisebb volt, de ez azzal arányosítva is kevesebb volt. A német egészségügyi osztálynak voltak gyógyszerészei és fogorvosai is.
A gyalogezredek mellett az utász zászlóalj is rendelkezett egy zenekarral, ami 27 főből állt. Ez hadosztály szinten egészségügyi célokra további 141 ápolót jelentett az egészségügyi zászlóaljon túl.
A fenti számok az ’41 júniusi állapotra vonatkoznak. A ’41 nyári átszervezés során a szovjet gyaloghadosztályok egészségügyi egysége tovább csökkent.
A háború folyamán a német szanitéceket felfegyverezték könnyű fegyverekkel, mivel a Genfi Egyezmények által biztosított védettségüket nem minden ellenséges katona tartotta be. A Genfi Egyezmény amúgy megengedi a fronton lévő egészségügyi csapatok felfegyverzését
Kapcsolattartás az otthoniakkal a német hadosztályoknál
A német tábori posta
A katonák moráljához hozzájárult, hogy a családjaikkal tudták tartani a kapcsolatot. Ennek a fő módja a posta volt.
Minden német hadosztály rendelkezett tábori postával. Ennek a leterheltsége hatalmas volt. Ennek ellenére jól működött a rendszer, mivel az üzenetek többsége két héten belül célba ért. 1941-ben a keleti fronton a német tábori posta ingyenes volt egészen 250 gramm tömegig.
A hiedelmekkel ellentétben a Wehrmacht a postát nem cenzúrázta, legalábbis nem teljesen. Ebben valószínűleg az is szerepet játszott, hogy akkor sem tudták volna, hogyha akarták volna. Egy 18-16 ezer fős gyaloghadosztálynak ugyanis 18 fős postája volt, ami a hadosztály legkisebb egysége volt. Viszont az igaz, hogy vettek mintákat a levelekből.
Az előbbiek ellenére meg tudták oldani, hogy fontos információ ne jusson ki a hadosztályból: amikor egy fontosabb műveletre készültek, például támadásra vagy visszavonulásra, akkor az egész postát bezárták. Így, amikor kellett, akkor semmi nem jutott ki.
Az első telekommunikációs hálózat: a Dezimetergerät felhasználása
A posta mellett a háború folyamán kialakult más módja is a kapcsolattartásnak, mégpedig a világ első modern távközlési hálózata, amit a Harmadik Birodalom épített ki. Ez a hálózat a Dezimetergerät-on alapult, ami egy rövidhullámú rádiórelé (átjátszó) volt. A világháború folyamán 50 ezer kilométer hosszan épület ki a hálózat, ami kontinentális nagyságrendben kötötte össze a Birodalmat.
Ezen a hálózaton keresztül a katonák hazatelefonálhattak. A Dezimetergerät-ot azért volt nehéz lehallgatni, mert irányított volt az adása, ami azt jelentette, hogy a jelet a vevőállomás felé sugározta.
Szórakoztatás: rádiók
A német haderő rendelkezett a csapatok szórakoztatása épített rádiókkal. Ezekre jó példa az alábbi WR1-T rádió. A típus különböző hálózati feszültségekről is tudott működni. Képes volt lejátszani is, nem csak venni. Akármennyi hangszórót rá lehetett csatolni. Képes volt rövid, közép és hosszúhullámon is venni.
Források:
Alex Büchner: The German Infantry Handbook
http://www-solar.mcs.st-and.ac.uk/~aaron/WW2ORG/sov_InfDiv.html
http://www-solar.mcs.st-and.ac.uk/~aaron/WW2ORG/sov_DimDiv.html
http://www.dererstezug.com/TheSANI1.htm
http://www.radarworld.org/germany5.html
https://www.kriegsfunker.com/radios/wr1-t.php
http://www.dererstezug.com/Feldpost.htm
Előzmények:
– A Wehrmacht csapatainak élelmezése
– Barbarossa hadművelet: a Wehrmacht és Vörös Hadsereg összehasonlítása a szervezés területén
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »