A vitaminokat így kell helyesen szedni

A vitaminokat így kell helyesen szedni

Ha táplálék-kiegészítőkkel próbáljuk ellenállóbbá tenni a szervezetünket, akkor az optimális hatás elérése érdekében érdemes helyesen alkalmazni e készítményeket. Nem árt ismerni néhány egyszerű szabályt.

A vitaminok két csoportra oszthatók. A zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) a szervezet zsírszövetében és a májban raktározódnak, ritkán túladagolhatóak. Kiegyensúlyozott étrend mellett nem szükséges rendszeres pótlásuk, időszakosan azonban szükség lehet rá. Ilyen például a téli fényhiányos időszak, amikor jóval kevesebb D-vitaminhoz jut a szervezet – írja a Házipatika.com.

A másik fő csoportot a vízben oldódó vitaminok (pl. B, C-vitamin) alkotják. Ezeket a szervezetünk nem képes raktározni, a kellő mennyiség felszívódik, a felesleg pedig kiürül, így a túladagolás veszélye elenyésző, bevitelük ezért minden nap szükséges.

Lehetőleg az életkorunknak, nemünknek, fizikai aktivitásunknak megfelelően válasszunk étrend-kiegészítőt. Célszerű inkább a kombinált vitamin és ásványi anyag-készítmények mellett dönteni, hisz ezek a megfelelő arányban tartalmazzák a szükséges összetevőket. A szakemberek a vitaminkészítmények szedését általában kúraszerűen javasolják.

Hírdetés

Már kialakult betegségnél, vagy megelőzésképpen érdemes szedni, de nem állandó jelleggel. Nem árt tudni, hogy a rendszeresen szedett nagy hatóanyag-tartalmú, „megadózisú” készítményekhez a szervezet hozzászokik, így, ha hirtelen elhagyjuk az étrend-kiegészítőt, átmeneti vitamin- vagy ásványianyag-hiány alakulhat ki. Ez rontja a szervezet természetes ellenálló képességét, ezért érdemes fokozatosan elhagyni a készítményt.

A maximális hasznosulásért, vagyis a zsírban és vízben oldódó vitaminok megfelelő felszívódása érdekében érdemesebb étkezés közben vagy közvetlenül utána bevenni az étrend-kiegészítőt. Ez lehet a reggeli étkezés is, így a nap során folyamatos a felszívódás. A vasat, vagy vastartalmú multivitamint lehetőleg ne szedjük együtt kalciummal. Amennyiben külön kalciumot és magnéziumot használunk, akkor azok bevételét néhány órával későbbre időzítsük, délre vagy kora délutánra, mivel ezek a nyomelemek csökkentik a vas felszívódását. Vannak multivitaminok, amelyek mindegyik összetevőt tartalmazzák, ám ezek olyan csekély mennyiségűek, hogy nem befolyásolják a vas hasznosulását.

A C-vitamin viszont elősegíti, megkönnyíti a vas felszívódását, így egy pohár gyümölcslé vagy C-vitamin készítmény előnyös lehet ilyenkor. A D-vitamint a legtáplálóbb étkezéskor érdemes bevenni. Ám óvatosan bánjunk a K-vitaminnal, mert ez befolyásolja a vérhígító és a szívgyógyszerek hatását. Ha valaki nem reggelizik, akkor a déli étkezés közben is bevehetők az étrend-kiegészítők. Ám akkor is érdemes ezt étkezés közben megtenni, hiszen az étellel együtt könnyebben feloldódnak és hasznosulnak. Hogy a felszívódás zavartalan legyen savlekötők szedése esetén pár óra teljen el a gyógyszer és a vitamin bevétele között. Az étrend-kiegészítőket lehetőleg ne kávéval fogyasszuk, mert az csökkenti egyes vitaminok, ásványi anyagok felszívódását.

Fontos, hogy még a multivitaminok szedése mellett is törekedjünk az egészséges étkezésre, a készítmények ugyanis nem helyettesítik a kiegyensúlyozott étrendet. 


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »