A Vadászház-ügy semmit sem bizonyít a Smert ért vádakból, de kérdéseket vet fel a progresszívokkal kapcsolatban

Néhány nappal ezelőtt 36 videófelvétel került fel az internetre a csiffári vadászházban készült rejtettkamerás felvételekről, amelyeken Robert Fico és társai beszélgettek személyes hangvételben. Ezekre a felvételekre 2022-ben és 2023-ban is jelentős mediális kampányt alapozott a liberális erőtér, benne a mai ellenzékkel és a liberális sajtóval. A teljes anyag azonban nem került ki – ezidáig. A dolog érdekessége, hogy a felvételeken nem hangzik el semmi, ami akárcsak utalna arra, hogy Fico és társai bűnszervezetet irányítottak volna, vagy korrupciós mechanizmusról egyeztettek volna. Sőt, épp ellenkező a helyzet: a felvételek napvilágra kerülésével épp a progresszív-liberális ellenzék és a sajtója került kínos helyzetbe. Az előbbi azért, mert kulcsszereplői váltak célponttá, az utóbbi azért, mert saját farkát kergető kutyának tűnik az új fejlemények fényében. De haladjunk sorjában.

Robert Fico korábbi kormányairól sok mindent el lehet mondani, de hogy tisztességesek lettek volna, azt nem. Oligarchák irányították az országot, felélték az ország tartalékait, túlárazott projekteken híztak a kormánypártokhoz közel állók.

Aztán 2018-ben jött a Kuciak-gyilkosság és vele a kormánybeli visszaéléseket leleplező cikkek sorozata. 2019-ben Zuzana Čaputovát választotta meg az ország államfőnek. 2020-ban pedig a Smer kormányát leváltották, helyére pedig Igor Matovič instabil kormánya került.

2020 után elindult a hajtóvadászat az ellenzékbe szorult egykori smeres és SNS-es politikusok és oligarchák ellen. Nyomozások egész sora indult, amelyeknek nagy részét mára leállították. Vagy azért, mert az idén év elején kiharcolt Btk-módosítással az új Fico-kormány kihasználta a törvényi kiskapukat, vagy azért – és ez a politikai felső körre igencsak igaz – az előző kormányoknak három év és a koronavírus miatt kihirdetett rendkívüli helyzet is kevés volt arra, hogy bizonyítsák az éveken keresztül sulykolt vádakat.

Robert Ficot ellenzéki politikusként letartóztatták, ahogy Tibor Gašpar volt országos rendőrfőkapitány és Pavol Gašpar jelenlegi SIS-igazgató ellen is eljárás indult. Ezek az eljárások végül nem teljesítették be céljaikat, mert megalapozatlannak bizonyultak.

A bordélyház maradt, csak a személyzet változott

Fontos megérteni, hogy a Smer-éra oligarchái idővel eltűntek, de ezzel az oligarchia felszámolása nem történt meg. Matovič, majd Heger kormánya és Čaputová elnöklése nem hozta el az ígért változást, csak a smeres oligarchákat lecserélték másokra. Példának ott van a Progresívne Slovensko és a Denník N legnagyobb mecénása, az ESET kibervédelmi vállalat, egyértelmű amerikai bekötésekkel. Hasonló befolyásra tett szert a cseh EPH-csoport is, ami az energetika terén játszik egyre nagyobb szerepet. Az EPH például nemrég vált a Szlovák Villamosművek többségi tulajdonosává, de benne van az EUSTREAM gázvezeték-kezelőben, az SPP-distribúcia-ban, és a Közép-szlovákiai Energetikában (SSE) is.

2021 őszén kitört az úgynevezett rendőrháború. Ekkor került be a köztudatba Ján Čurilla nyomozó neve, ő vezette azt a NAKA nyomozócsoportot, amely a smeres kormányok viselt dolgai után vizsgálódott. Ma Čurillaáék ellen büntetőeljárás folyik köztisztviselői hatalommal való visszaélés miatt.

A hivatalos vádpont mögött maffiamódszerekre emlékeztető eszközök is felsejlenek. Čurilláék most minden jogi eszközt bevetnek, hogy a róluk készült terhelő, de jogszerű hangfelvételeket ne lehessen felhasználni bizonyítékként. Azon ugyanis többek között arról beszélnek, hogy az utánuk vizsgálódó belügyi nyomozónő autóját felgyújtják.

A Čurilla-tagok rokonai léptek először

Pár nappal ezelőtt a három perbe fogott volt NAKA-nyomozó rokona, Jana Ďurková, Natália Svítková és Jarmila Koteková nyilvánosságra hozták a 2021 nyarán készült vadászház-felvételek teljes változatát.

Maga a felvétel születése is megér egy bekezdést. Martin Juhász NAKA-nyomozó 2021-ben lehallgatási engedélyt kért és kapott a vadászházra, azzal az indokkal, hogy orvvadászat bűntettéhez köthető a helyszín. Később kiderült, hogy az indoklás nem volt éppen jogszerű. Később a lehallgatási engedély megszűnt, de Juhász, látva, hogy vezető smeres politikusok járnak a helyszínre, folytatta a felvételek készítését. Ma Juhász szintén büntetőeljárás alatt áll hatalommal való visszaélés miatt.

Nagyon fontos megérteni, hogy a sajtó a felvételek első, vágott verziónak nyilvánosságra hozatala kapcsán óriási mediális lufit indított útjára. A lapok tele voltak azzal, hogy Robert Fico mit mondott, hogy befolyásolni akarja az igazságszolgáltatást „egykori emberei” védelmében, és a listát Kováčikkal és Kočnerrel kezdték. Ez volt a sajtó értelmezése.

Hírdetés

A dolog vérszegény volt, Fico megszellőztetett kijelentései nem volt konkrétak, sem valóban leleplezőek. A Denník N cikkeiben kevés volt az idézet, és azokat csak saját értelmezésük adalékaként közölték. A felvételek nem beszéltek önmagukért, rengeteg energiát kellett belefektetniük az összefüggések olyan tálalásába, ami az elvárt látszatot képes volt tükrözni.

Dušan Kováčik, egykori speciális ügyész, nyilvánvaló smeres báb, aki a hozzá kerülő ügyek zömét a szőnyeg alá söpörte, szintén szóba kerül a felvételeken. Csakhogy ezeken Fico arra panaszkodik (a nyilvánosság jelenléte nélkül, tehát nincs oka megjátszani magát), hogy a Kováčik elleni eljárás nem megalapozott, nem logikus, és ezért a hiányos bizonyítási eljárás hiányában próbálják őt elítélni.

Sőt, most, hogy a teljes anyag ismert, azt is tudjuk, hogy Hamran István egykori rendőrfőkapitány, aki jelenleg ma leginkább a háborúpárti, radikális Demokratihoz áll közel, hazudott, amikor azt állította, hogy Fico nem nevezte a Kováčik elleni eljárást irányítottnak a felvételen. Mert most épp az ellenkezője bizonyosodott be. Fico azt hangoztatja, hogy a Kováčik elleni eljárás megalapozatlan, elítélését ezért szándékosan erőltetik.

Egy sor ellenzéki narratíva összeomlik

A teljes anyag ismeretében az is egyértelmű, hogy Maroš Žilinka főügyész sem az, aminek a progresszív-liberális erőtér beállítja – Fico utasításait fenntartások nélkül teljesítő főügyésznek. A 2021-es felvételeken egy szó sincs arról, hogy Žilinkát bármivel meg akarnák bízni.

A liberális sajtó gyenge sejtetésével ellentétben a felvétel egyik részében sem beszélnek a szereplők olyan kontextusban, ami akár csak utalna arra, hogy Robert Fico és Robert Kaliňák a 2022-es vádaknak megfelelően bűnszervezetet hoztak volna létre. Az akkori vádak szerint olyan bűnszervezetben ténykedtek, amelynek a feladata a politikai ellenfelek diszkreditálása lett volna, és a fő célpont Andrej Kiska államfő volt. Kiskát nemrégiben ítélték el adócsalásért.

Az igaz, hogy a beszélgetéseik során Fico és Kaliňák is egyeztetnek arról, hogyan fordítsanak az események menetén, ám egyszer sem említenek törvénytelen eszközöket. A felvételek egy részében például Daniel Lipšic (akkori speciális ügyész) és Ján Hrubal bíró között kerestek összefüggéseket – az interneten, nyilvános adatok segítségével.

A sajtó nem egészen ezt a fajta szervezettséget festette le a nyilvánosságnak Fico bűnbandája kapcsán…

A liberálisoknak lesz most igazán kényelmetlen

Az is kiderült, hogy nem véletlenül csak a felvételek részleteit jelentette meg a sajtó 2021 óta. A teljes anyagot nyilvánosságra hozó hölgyek maguk is azt állítják, hogy rajtuk kívül még 30 nem hatósági személy van birtokában a teljes anyagnak. Adódik a kérdés, miért nem hozták őket nyilvánosságra?

Példának okáért ott van a Denník N egyik szerkesztőjével személyes viszonyban álló Pamela Záleská bírónőről elhangzott részletek. Róla ugyanis Pavol Gašpar a felvételen azt állítja, hogy nagyon be akart jutni a Speciális Büntetőbíróságra. Záleská korábban a nyitrai kerületi bíróságon dolgozott.

Záleská ezért ismerőseit vetette latba, és sikerrel is járt, köszönhetően – állítja Gašpar – Roman Gregušnak, aki akkor a nyitrai kerületi bíróság elnöke volt. És annál sokkal több is. Greguš – Gašpar szerint – eredetileg Ľudovít Makó, sokat emlegetett „bűnbánó tanú”, egykori pénzügyőri aligazgató jelöltjeként kerülhetett pozíciójába. Gašpar Gregušra mint az SaS második emberének, Mária Kolíkovának a „jobbkezeként” hivatkozott.

Gašpar elmondása szerint Záleská Gregušnak köszönhetően került be a Speciális Büntetőbíróságra, közvetve pedig Mária Kolíková SaS-es politikust, volt igazságügyi minisztert (és egykori most-hidas államtitkárt) is ott sejthetjük a háttérben.

Ezzel az üggyel valószínűleg a jövőben még találkozni fogunk. Ha Záleská törvénytelen úton nyerte el pozícióját, az olyan botrányt indíthat el, amelynek hullámai a Denník N-t és az SaS-t is el fogják érni…

Mindezek után szögezzük le, hogy az egyetlen jelenet, amit az elmúlt napokban az ellenzék fontosnak vélt kiemelni Robert Fico kijelentései közül, az Peter Pellegrini nemi irányultságára vonatkozó pejoratív megjegyzések voltak. Mivel Pellegrini nemi irányultságára az elmúlt évben a Denník N szerkesztőitől az SNS elnökéig bezárólag elég sokan tettek nyilvánvaló utalásokat, igencsak valószínű, hogy a kormány nem a vadászházi jelenetekbe fog belebukni. De az ellenzéknek a felvételek még kárt okozhatnak.

Körkép.sk

Nyitókép forrása: Youtube


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »