A tárogató hangja a lélek mélyére hatol

A tárogató hangja a lélek mélyére hatol

A Rákóczi Tárogató Egyesület tagjai, amely a Kárpát-medence tárogatósait fogja össze a barti központi magyar katonai emlékhelyen tisztelegtek a hős katonák emléke előtt.

Repertoárjukat nemzeti imádságunkkal kezdték és a Felvidéki Himnusszal, valamint a Magyar takarodóval zárták. A jelenlévők amikor tudtak, belekapcsolódtak az éneklésbe.

Hírdetés

A tárogatósok találkozóját Pej Kálmán szervezte. „Van egy tárogatós baráti társaság, akikkel összejárunk. Az idén Dunabogdányban van a főhadiszállásunk, két nap örömzenéltünk, vasárnap Bréda Tivadar családjánál finom ebéd várt Barton és a katonai temetőben is tiszteletünket akartuk tenni. Innem Esztergomba megyünk a bazilika Boldogasszony-szobrához, ahol vallásos nótákat fogunk fújni, kedden pedig indulunk haza” – mondta el a szervező. Hozzáfűzte, 55 éves korában kezdett el a hangszeren játszani és Kiss G. László tanártól egy év alatt megtanulta, azóta tökéletesíti. Örömmel tanulja, hiszen a tárogató a magyar lélek hangja. A legtöbben lelkes amatőrök, de van köztük tárogatóművész, zenetanár és olyan is, aki a Magyar Filharmónia első klarinétosa volt.

A Magyar takarodót Vecserka Péter párkányi tárogatós játszotta. „Tíz éves koromban édesapám levitt a Duna partra. Vadkacsáztunk, a szellő lengedezett és valami nagyon szép hangszer hangját hozta felénk. Apám mondta, tárogató, még most is hallom ezeket a hangfoszlányokat” – mesél a kezdetekről. Kitért arra is, hogy majd´ negyven éves korában határozta el, megtanul e csodált hangszeren játszani, melynek akusztikája a szabadban érvényesül igazán. Azóta számos hazafias, népművészeti rendezvényre, fesztiválra hivatalos. Nagy becsben tartja 120 éves hangszerét Stowasser műhelyéből, melyet a bajai Gregus Pali bácsi alakított a keze formájához.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »