A Szovjetunióba hurcolt rabok emléknapja

A Szovjetunióba hurcolt rabok emléknapja

November 25.  a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapja. Számos megemlékezést tartottak országszerte az embertelen kommunista diktatúrában jogtalanul elhurcolt honfitársainkra emlékezve, akiket az Vörös Hadsereg közreműködésével deportált a kommunista orosz vezetés.

Szovjet Megszállás Áldozatainak Emlékműve / fotó: pestisracok.hu – Hatlaczki Balázs

1944 őszétől csaknem 800 ezer embert hurcoltak el Magyarországról hadifogolyként vagy internáltként többéves kényszermunkára, akár negyedszázados száműzetésre a Szovjetunióba. A világháború után, a folyamatosan kiépülő kommunista diktatúrában koholt vádak alapján politikai foglyok és egyszerű járókelők tízezrei kerültek a gulág rabtelepeire.
A túlélők első csoportja csaknem egy évtizeddel később, 1953. november 25-én térhetett haza a táborokból. Az Országgyűlés 2012-ben nyilvánította november 25-ét a Szovjetunióba hurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapjává, hogy méltóképpen emlékezzenek az idegen földön, otthonuktól több ezer kilométerre elhunytakra, fogságba kerültekre.

Országszerte számos helyszínen tartottak megemlékezéseket. Budapesten a Gulág áldozatainak emlékkövénél megtartott megemlékezésen elhangzott, hogy 800 ezer embert vittek el a Gulágra, vagyis minden tizenkettedik magyart. Ez azt jelenti, hogy szinte minden magyar család érintett; az elhurcoltak közül sokan soha nem tértek vissza. A megemlékezésen Rétvári Bence a Belügyminisztérium miniszterhelyettese, parlamenti államtitkára úgy vélekedett: ennyi ember elhurcolásához nem lett volna elég a Vörös Hadsereg, ehhez kellett olyan kollaboránsok támogatása is, akik segítették honfitársaik kiszolgáltatását. Ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra: akkor is voltak olyanok, akik nem a magyar nemzetet akarták szolgálni, nem a magyar embereket védeni, hanem a külföldi erők szolgálatába álltak, és emberek halálában is közreműködtek azért, hogy a külföldi érdek érvényesülni tudjon. Ugyanakkor – folytatta – mindig vannak olyan magyar emberek is, akik ellenállnak ezeknek, ezért a Gulág áldozatai mellett rájuk is emlékezünk.

Hírdetés

Internáló és fogolytáborok / Kép: oroszvilag.hu

 

kurultaj.hu / MTI

A A Szovjetunióba hurcolt rabok emléknapja bejegyzés először Kurultáj-én jelent meg.


Forrás:kurultaj.hu
Tovább a cikkre »