A 18. alkalommal megrendezett Székelyföldi Kolbászparádé a téli disznóvágás, a közös kolbásztöltés izgalmát idézte meg szombaton a zabolai Mikes-birtokon. A szervezők elmondása szerint az idei rendezvény jelszava: vissza a gyökerekhez volt.
A Székelyföldi Kolbászparádé – korábbi nevén Háromszéki Kolbászfesztivál – ötlete 2002-ben fogalmazódott meg, amikor a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vendégül látta a Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Szövetségét a csabai kolbászfesztiválon. Ennek mintájára szervezték meg az első kolbászfesztivált a sepsiszentgyörgyi Szabó Kati Sportcsarnokban. 2012-ig minden év májusában itt zajlott az egyre népszerűbb gasztronómiai esemény, aztán következő évben – 2013-ban – már Sepsiszentgyörgy belvárosában, a korzón szervezték meg, ahol nagyobb tömegek nyerhettek betekintést a kolbásztöltés folyamatába. A 17. Székelyföldi Kolbászparádét 2019. november 16-án tartották Sepsiszentgyörgyön, majd ezt követően a Covid-járvány miatt, illetve megfelelő védnök híján nem került megrendezésre.
Az idei rendezvény védnökségét az „alapító atyák” megkeresésére Roy Chowdhury Gergely, a Zabola Estate tulajdonosa vállalta fel, aki a Mikes-birtok egyik csűrjét bocsátotta rendelkezésre a kolbásztöltő verseny megszervezéséhez. Így került tehát a Székelyföldi Kolbászparádé a megyeközpontból Zabolára.
A korábbi rendezvényekhez képest, amikor olyan év is volt, hogy nyolcvan csapat is benevezett a kolbásztöltő versenyre, idén 16 benevezést jegyeztek, ebből is csak 13 csapat jelent meg a megmérettetésen – egy csapat öt versenyzőből és három drukkerből állt. A versenyző csapatokon kívül a rendezvényen számos nézelődő volt jelen, a kastélyban elszállásolt vendégek mellett a falubeliek is kíváncsiak voltak a parádéra.
A zsűri értékelte a kolbászkészítés folyamatát, hogy kinek a receptje és kolbásztöltési módszere idézi a leghitelesebben az elődök gasztronómiai örökségét, pontozta a higiénikus munkát, a kolbász ízét, fűszerezését, kinézetét és összhatását, az asztaldíszítést – elrendezés, dekoráció, hagyományos termékek, eredetiség –, a menü bemutatását, tálalását és nem utolsósorban a csapatok megjelenését, figyelembe véve az öltözetet, szervezést, illetve a jó hangulatot. Ehhez Ábri Béla és zenekara járult hozzá nagy mértékben, aki zenésztársaival minden csapat asztalánál elhúzta a kolbásztöltők nótáját. A hangulat olyan szintre emelkedett, hogy adott pillanatban, kis túlzással a kolbász is majdnem táncra perdült az asztalon. Az idei parádé érdekességei amúgy a helyben felállított füstölők voltak. Három csapat is gyorsfüsttel ízesítette kolbászát, mielőtt zsűrizésre bocsátotta volna.
A zsűri – Korim Pálné Vali, akit a Békéscsabai Kolbászklub jelölt, Könczei Csaba háromszéki parlamenti képviselő és Kovács Ödön megyemenedzser – döntése szerint első díjat nyert a Szörcsei Szabadtűzi Lovagrend, ami feljogosítja a csapatot, hogy részt vegyen a soron következő Békéscsabai Kolbászfesztiválon. Második lett a Tribeles Töltögetők, harmadik a Mester Konyha. Különdíjban részesült a kovásznai Pokolsár Egyesület és a békéscsabai Csabai Kolbászklub. De senki nem ment haza elismerés nélkül, a zsűri jutalmazta a legdinamikusabb, legzöldebb, legpedánsabb, legvidámabb, leggyorsabb, leghagyományosabb, legszakszerűbb csapatokat is. A zabolai önkormányzat csapata a legjobb helyi ízvilágú kolbászért kapott elismerő oklevelet.
Albert Zoltán, a Zabola Estate marketingfelelőse lapunknak elmondta, ez az első alkalom, amikor a kolbászparádé önkormányzati pénzügyi támogatás nélkül került megrendezésre. A rendezvényt Berszány Tibor, a Bertis Kft. tulajdonosa támogatta, a szervezésben a Roy Chowdhury Alapítvány mellett a zabolai önkormányzat és a Pro Zabola Egyesület is kivette a részét. Bár a rendezvény kicsit kisebb lett a korábbiaknál, a szervezők úgy látják, hogy a Mikes-kastély környezete, a kastélykert, illetve a verseny helyszíne és a családias hangulat hozzájárult az esemény sikeréhez, ami okot ad a folytatásra az elkövetkező években is.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »