Az ürge szó hallatán bizonyára sokaknak rögtön Petőfi Sándor Arany Lacihoz írt verse jut eszébe, melyben oly kedvesen írja le az ürgeöntést. Az említett tevékenység a 20. század közepéig elterjedt volt, szegény ürgét (Spermophilus citellus) kártevőként tartották számon, és kíméletlenül irtották. Emellett sok helyen hagyományos ételnek számított, ezért a húsáért vadászták.
Az ürgeállomány csökkenése a fentiek ellenére mégis leginkább a faj élőhelyeinek zsugorodása miatt következett be. Az ürge a rövid füvű gyepterületeket kedveli. Ezek viszont gyakran az erdősítés vagy a beépítés áldozatává válnak. A parlagon hagyott rétek pedig a magasra nőtt fű és a megjelenő cserjék miatt nem nyújtanak biztonságot az állat számára, mert a magas fűben nem lát elég messzire, és nem veszi észre időben a ragadozót.
Az ürge természetvédelmi szempontból közvetett módon is fontos szerepet tölt be a faunában, fő tápláléka ugyanis olyan védett fajoknak, mint a kerecsensólyom, a parlagi sas vagy a molnárgörény.
Ennek érdekében Szlovákia is bekapcsolódik a közönséges ürge védelmére létrehozott nemzetközi projektbe, adta hírül az Állami Természetvédelmi Hivatal, mely a tervezet megvalósításában együttműködik a Pozsonyi Regionális Természetvédelmi Társulással (BROZ), a Bajmóci Állatkerttel, a Comenius Egyetem Természettudományi Karával, valamint a Salamandra és Alka Wildlife szervezetekkel.
A projekt célja az ürgepopuláció életfeltételeinek javítása európai élőhelyein. A tervezet megvalósításába Csehország és Lengyelország is bekapcsolódik. Céljuk, hogy Szlovákiában 100 százalékkal, Lengyelországban pedig 50 százalékkal növeljék az ürgepopulációt.
Mindehhez azonban biztosítani kell az említett élőhelyek fenntarthatóságának műszaki-anyagi feltételeit is. Ugyancsak fontosnak tartják az emberek érdeklődésének felkeltését az ürgék védelmének, a legelők kihasználásának fontossága iránt, melyek hozzájárulnak a biodiverzitás megőrzéséhez. A projekt 2027. december 31-ig tart, s az Európai Bizottság jóváhagyásával a Life keretén valósul meg uniós alapok társfinanszírozásával.
Az ürge Szlovákia síkvidékein és dombvidékein és az ezekkel szomszédos fennsíkokon fordult elő nagy számban. A gazdasági állatok legeltetésének fokozatos megszűnésével, a legelők elgazosodásával vagy felszántásával azonban jelentősen romlottak életfeltételeik és oly mértékben lecsökkent a számuk, hogy jelenleg európai jelentőségű védett fajok közé soroljuk őket.
(NZS/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »