A szívritmuszavart általában légszomj, gyengeség és zavartságérzet kíséri, és súlyos esetben akár a keringés összeomlását is eredményezheti.
A szívritmuszavar korántsem ritka jelenség, a legtöbb embernek élete során legalább egyszer jelentkeznek kisebb ritmuszavarok a szívdobogásában. Főként a gyakori ütések a jellemzőbbek: ha számuk percenként meghaladják a százat, úgy tachycardiáról beszélünk. Azt az esetet pedig, ha a szívverés percenként hatvan alá csökken, az orvostudomány bradycardiának nevezi. Milyen tünetek utalhatnak szívritmuszavarra? – írja a Házipatika.com.
A tachycardia során a pulzus felgyorsul, a beteg úgy érzi, a szíve szinte kiugrik a mellkasából. Az ütések gyakoribbak a megszokottnál, de rendszertelenek, néha rövidebb kihagyások is érzékelhetőek. Mivel a szív nem képes hatékonyan eljuttatni a vért a test minden pontjába, általános gyengeség lesz úrrá a betegen, amelyet szédülés, bizonytalan járás és zavart viselkedés is kísérhet.
A tüneteket sokaknak összetévesztik a szívinfarktussal, ami miatt pánikba esnek, és a szív még hevesebben kezd verni. Súlyosabb esetben látászavarok is jelentkezhetnek, és néha a beteg elveszítheti az eszméletét. A ritmuszavar egyik legsúlyosabb tünete pedig a szíveredetű keringés-összeomlás (kardiogén sokk), keringésleállás.
Hasonló tünetek jelentkeznek a lassabb szívveréssel járó bradycardia esetében is: a vérnyomás-esés következtében csökken a teherbírás, szédülés és bizonytalanság jelentkezhet. Látászavarok ebben az esetben is lehetnek a betegnél, illetve a tünetek miatt az ijedtség csak tovább fokozza a tüneteket. A túl lassú szívritmus szintén vezethet ájuláshoz, vagy akár a keringés összeomlásához.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »