Nincs több Platón vagy Arisztotelész. Nincs Róma, nincs szó többé a vikingekről vagy a svéd nagyhatalmi politika korszakáról a svéd felsőfokú intézmények történelem óráin.
(Vadhajtások, Voice of Europe)
Ez az új lépés a Svéd Oktatási Tanács részéről, amely azt akarja, hogy a svéd tanulók inkább Hitlerre, a 2. világháborúra és az azt követő 20. századi posztmodern korszakra összpontosítsanak.
Az utóbbi napokban a svéd közéletben kirobbant a vita és a szociáldemokrata képviselők javaslatot nyújtottak be, melynek célja a svéd emberek történelmi ismeretének specifikálása.
A történelmi tanórák száma miatt az Oktatási Tanács most javasolja, hogy a történelem tárgyát radikálisan meg kell változtatni.
A nemekkel kapcsolatos kérdések, az éghajlat és a migráció természetesen szerepelnek a társadalomtudományok új javaslatban, felülvizsgált kurzusterveiben, amelyek magukban foglalják a történelem kérdését is.
A 7–9. évfolyam felső korosztályánál, ahol a tanulók 13–15 évesek, már nem lesz az 1700 évnél régebbi tanított történelem.
Az ókori Görögországban, Rómában vagy a svéd nagyhatalom korában a demokrácia kialakulásakor, tanulmányozása. (1611-1718), amikor Svédország uralta a Balti-tengert körülvevő országokat, törlődik a történelem osztályból.
„Svédország zavarodott lesz”
Szörnyű, bizarr és abszurd. Dick Harrison történelem professzora és sok könyv szerzője felháborodott, amikor a javaslatot ezen a héten bemutatták a nyilvánosság számára.
„Mint történész, aki erről tud valamit, kénytelen reagálni. Csak az a gondolat, hogy az ősöknek nincs jelentősége a jelen megértésének, bizarr és abszurd.
Minden, ami körülvesz, az ókori görögök öröksége. Azt állította és mondta, hogy ha a javaslat valósággá válik, „a svédek világszerte zavarban lesznek”.
– Bocsásson meg, de annyira borzalmas, beteg, felháborító és abszurd,nehezen tudom egyáltalán elhinni. Természetesen azt várom, hogy a javaslatot visszavonják – mondta a felháborodott professzor.
Több posztmodernizmust
A felülvizsgált kurzustervek a történelem órák hiányának eredményei – állítja az Iskolatanács. A felsőbb osztályú tanulóknak inkább a 19. századra kell összpontosítaniuk, különös tekintettel a holokausztra, a hidegháborúra és azokra az tényekre, összefüggésekre, amelyek Svédországban kialakultak a háború utáni időszakban. Ez magában foglalja a nemekkel kapcsolatos kérdések, a migráció és a rasszizmus tudatosítását. Elegendő óraszámot fordítanak azonban a nyugati rabszolgaság és a gyarmatosítás bemutatására a 18. században és azt követően.
A 20. században a kommunizmusból származó 100 millió halottat azonban a felülvizsgált kurzustervek nem említik, nem tartják fontos tanulmány tárgyának.
Forrás:harcunk.info
Tovább a cikkre »