A Smerhez közeli oligarcha cégét a keleti “grófasszony” volt asszisztense vezeti

A Smerhez közeli oligarcha cégét a keleti “grófasszony” volt asszisztense vezeti

A grófasszonyt a kelet-szlovákiai gazdákat sújtó visszaélésekkel emlegették együtt, ma szubvenciós csalás elkövetése miatt folyik ellene büntetőper. Korábban a Smer magasrangú párttisztviselője volt.

Egykori asszisztensét a sajtó már korábban is együtt emlegette Širokýval, “papíron” is bemutatható kapcsolatot azonban az újságíróknak nem sikerült találniuk. Ez most megváltozott. A két személyt egy 2019-ben alapított cég, a Vajat Estate köti össze hivatalosan is, amely a statisztikai hivatal adatai szerint elsősorban saját vagy bérelt ingatlanok bérlésével foglakozik. A cég a nemrég bevezetett “egyeurós” részvénytársaságként jött létre. A vállalatban egyedül Bernadičová szerepel, mint az igazgatótanács elnöke.

A hivatalos adatbázisok szerint a cég végső kedvezményezettje Juraj Široký.

Hírdetés

Bernadičová nem először hívta fel magára a figyelmet. 2015-ben az akkor 24 éves parlamenti képviselői asszisztens 210 eurós havi fizetése ellenére is a Bonaparte egyik luxuslakásában lakott. A lakás hivatalosan egy ciprusi céghez tartozott, amely mögött  a Váhostav botránya utáni átszervezésben is megjelenő offshore cégek húzódtak meg, de például olyan cégek, amelyek a Penta érdekeltségébe tartozó Dôvera tulajdonában voltak.

Juraj Široký szlovák oligarcha 25 évesen az ŠtB-nél kezdte, a rendszerváltás után a harvardi alapokként emlegetett kétes ügyletei után mesés vagyonra tett szert, és létrehozta a Váhostavot, birodalma zászlóshajóját, amely rendszeresen nyert el nagyosszegű állami megbízásokat. Ám épp ez a vállalat irányított nemkívánatos figyelmet az oligarchára.

Az állami autópálya tenderekkel milliárdokat kaszáló cég tulajdonosi hátterét ciprusi illetve Costa-Rica-i offshore cégek fedik el a kíváncsiskodók elől. A cég pénzügyi nehézségekbe került, és csak beszállítói, alvállalkozói töredékének akarta kifizetni tartozását egy átszervezésen belül. Végül a 30-ból ötven százalék lett, ami még így is elképesztően botrányos döntés volt a Smer kormánya részéről, amely a Váhostav és Široký kedvéért még a restruktualizációs törvényt is megváltoztatta.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »