A Vatican News munkatársa egy különleges jordániai kezdeményezést mutat be: iraki menekültek és helyi asszonyok készítenek olasz sajtokat egy híres, egyházi fenntartású ammáni étterem számára.
Az elmúlt száz évben Jordánia (mai hivatalos nevén: Jordán Hásimita Királyság) nagyszámú menekültet fogadott be a szomszédos országokból, köztük a válságok sújtotta Irakból. Az irakiak egy része hazatért, de vannak, akik már gyökeret eresztettek a jordániai talajba.
Az Irakból menekült nők betanítása a Habibi elnevezésű szervezetnek köszönhető, amelyet egy olasz pap alapított: Mario Cornioli 2009-ben érkezett a Szentföldre, a Jeruzsálemi Latin Patriarkátusban, illetve 2015 óta Jordániában szolgál, a menekültek pasztorációjában vesz részt.
A Habibi Egyesület emellett a Jordánia déli részén található Adir településen is üzemeltet sajtkészítéssel foglalkozó vállalkozást, ezzel biztosítva megélhetést anyagi gondokkal küszködő helyi asszonyoknak.
Ammántól mintegy kétórányi autóútra található Adir, ahol hat nő – 30-tól 60 éves korig – dolgozik egy szupervizor irányítása alatt: ricotta és pecorino típusú olasz sajtokat készítenek. A szupervizor, Iklas Bqa’een jelenleg 8 hónapos kisbabájával van elfoglalva, de a későbbiekben szeretne egy olyan éttermet nyitni, amely a helyben termelt alapanyagokat használja fel.
Shafik Shahin, a Habibi Egyesület munkatársa mutatta meg az üzemet a Vatican Newsnak, betekintést engedve a ricotta- és pecorinokészítés folyamatába. Elmondta, a helyszín azért ideális a sajtkészítéshez, mert a juhtej könnyen elérhető a régióban. Mint kiderült, a ricottával ellentétben a pecorinónak 2-3 hónap érlelésre van szüksége – ezt tekintették meg a létesítmény sajtérlelésre használt barlangjában.
A kis üzem konyhájában a Szűzanya képe őrködik a falon, és minden egész órában idehallatszik egy közeli templom harangja, amely egy Mária-himnuszt játszik.
A jordániai projektek értelmes munkalehetőségeket kínálnak a rászoruló és a menekült nőknek; a bérezés nem túl magas, azonban némi megbízható jövedelmet biztosít.
A menekültek egy része Jordániában szeretne maradni, mások továbbmennének más országokba, például Ausztráliába vagy Kanadába. Utóbbi döntésre bátorítja őket mások példája: többeknek sikerült az itt megszerzett szakmai képzéssel és gyakorlattal elhelyezkedni más országokban.
Szintén a Habibi Egyesület szervezésében lehetősége nyílik az iraki menekült nőknek más szakmába is beletanulni: varrni tanulnak egy olasz dizájner segítségével. Ruhákat, asztalterítőket, táskákat készítenek; mint egy róluk szóló írás fogalmazott: segítenek az iraki menekülteknek újra összekötni életük szálait. Az ammáni üzlet neve: Rafedìn, azt jelenti: „a két folyó”, a Tigris és az Eufrátesz folyókra utalva – a projekt indulásánál az első fiatal menekült lányok választották, még 2014-ben. Termékeiket az Instagram-oldalukon lehet megcsodálni.
Végül az ammáni éttermet is megtekintette a Vatican News munkatársa, ahol nem okoztak számára csalódást a sajtok a pizzákon.
Forrás: Vatican News angol nyelvű szerkesztősége; Catholic News Agency
Fotó: Vatican Media
Verestói Nárcisz/Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »