A Sajó magyarországi szakasza a magyar minisztérium szerint nem szennyezett

A Sajó magyarországi szakasza a magyar minisztérium szerint nem szennyezett

A Sajó folyó vízminősége kiváló, a magyarországi szakaszán nem találtak szennyeződést. A Telex.hu információi szerint ezt szerdán állapította meg Miskolcon Raisz Anikó, a Technológiai és Ipari Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdálkodásért felelős államtitkára – erről a TASR budapesti tudósítója tájékoztatott.

Az államtitkár elmondása szerint a vízügyi szakemberek rendszeresen tesztelik a víz minőségét. „A magyar kormány a szennyezés óta nyomon követi a Sajó vízminőségének alakulását, és rendszeresen konzultál a szlovák szakemberekkel” – hangsúlyozta.

A szakpolitikus Miskolc köztisztasági társasága, a Sajóhoz közeli Mirehu telephelyén beszámolt róla, hogy a vízügyi szakemberek rendszeresen tesztelik a víz minőségét, a mérésekben a Mirehu is részt vesz. Mint mondta, a magyar kormány nyomon követi a Sajó-szennyezés után a folyó vízminőségének alakulását, erről a szlovák szakemberekkel is rendszeresen egyeztetnek.

A Telex.hu hozzátette: a magyar civil szervezetek is végeztek méréseket, és arra jutottak, hogy a víz nem szennyezett.

Hírdetés

A szlovák tárcaközi válságstáb augusztusban arról tájékoztatott, hogy a Dionýz Štúr Állami Földtani Intézet által koordinált geológiai vizsgálat során nem mutatták ki a felszín alatti víz és az ivóvíz olyan jellegű szennyeződését, amelyet a kifolyó bányavíz okozott volna.

A Szlovák Köztárság Környezetvédelmi Minisztériuma (MŽP) jelentése szerint a kifolyó bányavíz csökkentése ellenére a folyó üledékében továbbra is kimutatható az arzén, a nikkel, a vas és a mangán által okozott szennyeződés, a bányától egészen Csoltó községig.

A Sajó február közepén színeződött vörösre az egykori Siderit bányavállalat területén kiömlő bányavíz következtében. Az első vizsgálatok a vas megengedett mértékének a 12-szeresét mérték a folyóban. Az elemzés a mangán, a szulfátok és az arzén nagyobb mennyiségű jelenlétét is kimutatták. Június közepén a bányában olyan munkálatokat végeztek, amelyekkel a bányából kiömlő víz mennyiségét akarták csökkenteni.

(tasr/mti/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »