Az unokázós csalók már a mesterséges intelligenciát és a deepfake technológiát is használják – hangzott el a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság budapesti konferenciáján, amelyen a KiberPajzs nevű programot mutatták be.
Az Igazságügyi Minisztérium nagyon fontosnak tartja azokat a programokat, amelyek az internetes böngészés, vásárlás és ismerkedés veszélyeire hívják fel a fiatalok figyelmét, és azokat is, amelyek az időseket világosítják fel az úgynevezett unokázós csalásokról. Ezek elkövetői már a mesterséges intelligenciát és a deepfake technológiát is használják – mondta előadásában Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára.
„Az unokázós csalások telefonos változata az utóbbi időben talán háttérbe szorult, de elkezdett teret hódítani az MI-bázison alapuló és deepfake-kel megvalósított unokázós csalás. A romantikus csalás él és virul” – emelte ki.
A nemzet biztonságát és szuverenitását a kibertérben is meg kell védeni – erről már a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat főigazgatója beszélt.
Kiss Csaba hozzátette: a szakszolgálat egyik igazgatóságaként működő Nemzeti Kibervédelmi Intézet felvilágosító munkát is végez:
A Magyar Államkincstár elnöke arról beszélt, hogy az államkincstár ügyfeleinek száma idén jelentős mértékben, 170 ezerrel, 840 ezerre nőtt.
Bugár Csaba emlékeztetett rá, hogy a kiberbűnözők már az államkincstár ügyfeleit is megtámadták. Ezzel összefüggésben az elnök arra hívta fel a figyelmet hogy az informatikai rendszer nem tudja megvédeni azokat, akik nem elég körültekintőek, tehát például ismeretlen programokat telepítenek az eszközeikre, vagy nem használják a kétfaktoros hitelesítést.
„Jelenleg is zajlik a webkincstár és a mobilkincstár fejlesztése, újabb biztonsági funkciókat fogunk beépíteni annak érdekében, hogy ne lehessen ezen keresztül csalni. Tudatosabbak is adott esetben tévesztenek, hibát követnek el.”
A Magyar Bankszövetség főtitkára úgy fogalmazott, hogy a pénzügyi biztonság alapját a kölcsönös bizalom teremti meg, és ez sérül a csalók miatt.
A Covid-járvány idején még népszerűbbé vált digitális csatornák ugyan olcsóbb, egyszerűbb és gyorsabb kommunikációt tesznek lehetővé, de ismeretlen veszélyforrásokat is jelentenek – tette hozzá Kovács Levente, aki szerint ma már nincsenek bankrablók, mert a bűnözők is beköltöztek a kibertérbe:
Kétlépcsős hitelesítéssel és erős, egyszer használatos jelszavakkal, illetve olyan komplex programokkal lehet védekezni ellenük, mint például a KiberPajzs – mondta Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság konferenciáján.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »