A románok szerint nem pusztulnak majd a halak a Tiszába folyt nehézfém miatt, a horgászok szerint igen

A románok szerint nem pusztulnak majd a halak a Tiszába folyt nehézfém miatt, a horgászok szerint igen

Pásztor Sándor, a román környezetvédelmi miniszter vízügyi tanácsadója kijelentette, nem okoz halpusztulást Romániában a Lápos folyóba, majd a Szamosba jutott, nehézfémmel szennyezett bányavíz.

A szennyezett víz az áradások nyomán egy elhagyott színesfémbányából tört fel és a bányában lerakódott üledéket magával sodorva jutott a Láposbánya-patakba, ahonnan a Lápos folyóba, majd a Szamosba ömlött. A nehézfémet tartalmazó bányavíz még most is folyik, de már nem olyan intenzitással, mint korábban, amikor másodpercenként 1,5-1,6 köbméteres hozammal folyt a patakba.

Rövid távon valóban nem okoz számot tevő halpusztulást az ismét a folyóba került nehézfém, de már középtávon is érzékelhető az egyedszámok drasztikus visszaesése minden halfajtánál itt a Tiszán

– mondta az Alfahírnek Böjtös László horgász aki Facebook oldalán is jelezte a Románia felől érkezett újabb szennyezést.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a minden áradáskor megjelenő nehézfémszennyezés Romániából és a kommunális hulladék Ukrajnából, illetve a román oldalról, több évtizedes probléma mégsem történik semmi érdemi.

facebook

A magyar kormánytól azt várjuk, hogy tegye oda magát végre és lépjen fel a folyamatos szennyezés ellen! Szólítsa fel a román kormányt a környezetvédelmi szabályok betartatására! A románoktól pedig azt várjuk, hogy vessenek véget ennek az állapotnak és kártalanítsák Magyarországot, hiszen ez évente több milliárd forint kárt okozhat

– tette hozzá Böjtös László.

Hírdetés

Már volt példa nehézfém szennyezésre éppen 20 éve, amikor a ciánszennyezés történt és jelentős halpusztulást okozott. Azóta kisebb mértékben, de a volt színesfém bányákból folyamatosan érkezik Románia felől nehézfém szennyezés a Tiszába. Most voltunk a MOHOSZ-nál, (Magyar Országos Horgász Szövetség) de egyszerűen tehetetlenek vagyunk

– nyilatkozta az Alfahírnek Kiss Béla, a Zabos Géza Horgász Egyesület elnöke.

Hiányoljuk a magyar kormánytól, hogy ezzel az évtizedek óta meglévő probléma kapcsán nem olyan hatékonyan lép fel mint más ügyekben. Még mindig nem késő például berendelni a nagykövetet, diplomáciai és környezetvédelmi úton keresni a megoldást, mert ez így már nem tartható tovább

– hangsúlyozta a horgászegylet vezetője.

20 év sem volt elég, hogy okuljon a román hatóság az akkor bekövetkezett cián katasztrófából! Vajon változtat-e a helyzeten a nemrég kinevezett magyar származású miniszter a Romániában pangó felelőtlenségen? Itt a hatalmas feladat! Én személy szerint azonnali átfogó intézkedést várok!

Így reagált lapunk kérdésére Adorján Béla, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlés jobbikos képviselője, aki nemcsak a román féltől, hanem a magyar kormánytól is sokkal hatékonyabb hozzáállást sürget.

A Jobbik megyei képviselője szerint határozott nemzetközi fellépésre van szükség az eddig okozott károk enyhítésére, az elköltött milliárdok megtérítésére és Magyarország kiszolgáltatottságának megszüntetésére.

Adorján Béla
Alfahír

Az előttünk álló feladat a szigorú felügyelet megteremtése és a környezetvédelmi szabályok  betartatása a szennyezőkkel szemben. Ezeket a katasztrófákat nem kezelni hanem megelőzni kell, mert véletlenül nem kerül kommunális hulladék, nehézfémekkel terhelt iszap, vagy sajnos mint 20 éve cián a folyókba! A csapadékot pedig nem okolhatja senki és pláne nem hivatkozhat arra senki, hogy valószínűleg nem lesz halpusztulás

– jelentette ki Adorján Béla.

Közben az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) legutóbbi mérése azt mutatta ki, hogy jelenleg határérték alatt van az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentráció a Csengernél vett vízmintákban. Csakhogy ahogyan az riportunkban is elhangzott, a nehézfémszennyezés közép és hosszú távú hatása nemcsak a halakra, és a természetre káros, hanem az emberre is, hiszen a szennyezett halak elfogyasztása során a szervezetbe jutó nehézfém súlyos szervi és egyéb bajokat okozhat.
 


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »