A reformkor üzenetét viszik tovább Mellár Dávid2024. 11. 29., p – 18:22
A Gróf Széchenyi Család Alapítvány nyolcadik alkalommal hirdeti meg a Stádium elnevezésű történelmi vetélkedőt gimnáziumok és középiskolák számára, amely Gróf Széchenyi István a reformkorban 200 elnevezésű, tematikus címmel valósul meg – hangzott el a Gróf Széchenyi Család Alapítvány sajtótájékoztatóján, amelyet a budapesti Magyar Nemzeti Múzeumban, a hét elején rendeztek meg.
A legnagyobb magyarnak tartott gróf Széchenyi István 1825-ben fogalmazta meg házastársának, Seilern Crescence-nek, hogy „minden magyarnak nagy szolgálatot fog tenni”, majd birtokai egyévi jövedelmét ajánlotta egy „Magyar Tudós Társaság” létrehozására. A Magyar Tudományos Akadémia végül 1825. november 3-án alakult meg.
Gróf Széchenyi Tímea, a Gróf Széchenyi Család Alapítvány egyik alapítója és kuratóriumi elnöke úgy fogalmazott, hogy a pályázat a reformkor (1825–48) kezdetének kétszázadik évfordulójára hivatott emlékeztetni. Mint elmondta, a 2013-ban életre hívott alapítvány célja, hogy a Kárpát-medencei magyar nyelvű fiatalság számára közelebb hozzák a reformkor eszméit és gróf Széchenyi István örökségét. A szándékot tematikus konferencia, a polihisztor államférfi életútjának részletes bemutatása és ifjúsági tábor is segíteni kívánja.
„A Széchenyi családtól kaptuk a Magyar Nemzeti Múzeumot, a Magyar Tudományos Akadémiát, de még az első tűzoltóságot is egy Széchenyi alapította. Úgy érzem, hogy még sok-sok feladatunk van, amikor a Széchenyiekről beszélünk” – fogalmazott a tájékoztatón Takaró Mihály, József Attila-díjas író, aki beszédében kiemelte: fontosnak ítéli a Széchenyi-leszármazottak kulturális-ismeretterjesztő munkáját.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »