A PS elnöke, Michal Šimečka kijelentette, hogy Robert Fico (Smer) kormányfő „elfeledkezett az ország polgáriról, akiket szolgálnia kellene”. Nem sokkal később pedig már arról beszélt, hogy a PS parlamenti határozatot terjeszt be Szlovákia nyugati irányultságának megerősítésére. Ennyit a polgárokról…
„Fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy jelenleg senki nem tudja, hol van Robert Fico, nem tudjuk, hogyan utazott Moszkvába, hogy Putyinnak hajbókoljon, de azt tudjuk és látjuk, hogy az emberek sorsa Szlovákiában őt egyáltalán nem érdekli”
mondta Šimečka. Az ellenzék vezére arról beszélt, hogy a 2025-ös év az oktatásügy helyzetéről fog szólni, a pedagógusi bérek ugyanis alacsonyak, keleten pedig egész régiók „néptelenednek el”.
Majd azzal folytatta, hogy a kormánynak az infrastruktúrával is foglalkoznia kellene, mert „Szlovákia útjai, hídjai szétesnek, és még mindig nem készült el az ígért Kassáig tartó autópálya”.
„nem sikerült megoldaniuk az energiafüggetlenséget Oroszországtól. Ehelyett Robert Fico külföldön hajbókol egy diktátor előtt. Biztosítanunk kell partnereinket a NATO-ban és az EU-ban, hogy Fico útja Moszkvában nem azt képviseli, amit Szlovákia akar”
mondta, hozzátéve, hogy a PS ezért rendkívüli parlamenti ülést kezdeményez, és olyan határozati javaslatot terjeszt majd elő, amelynek a szavazásakor ki fog derülni, hogy Szlovákia nyugati irányultságú-e. Ezt követően Šimečka azzal kampányolt, hogy őket nyugaton hitelesnek tekintik (kérdés, a jelenlegi viszonyok között ez milyen politikai értéket képvisel…).
„Kihasználjuk külföldi kapcsolatainkat és hitelünket, hogy visszaszerezzük Szlovákiának a bizalmat, amit Fico eljátszott”
mondta Šimečka. Kiemelte, hogy a kormányfőt a parlament külügyi bizottságának külön meghallgatásának akarják számon kérni moszkvai útja miatt.
Körkép-vélemény:
Hozzátesszük, sem az oktatásügy sem az infrastruktúra esetében nem hangzott el hasonló szándék parlamenti beadványra, csak a nyugati irányultsággal kapcsolatban vannak ambíciói a PS-nek. Az pedig még részben sem igaz, amit Šimečka az oroszokkal szembeni energiafüggőségről mondott. Egyrészt, éveken keresztül mindenki csak diverzifikációról beszélt, ami azt jelentette volna, hogy az orosz gázon kívül alternatív forrásokból is szerzünk be energiahordozókat. Ez egyébként megtörtént, Szlovákia és a Szlovák Gázművek leszerződött az ENI-vel, az RWE-vel, a Shellel, az Exxon Mobillal és másokkal. Az orosz gáz kiváltása tehát meg van oldva. A probléma az, hogy a teljes kiváltás rendkívül drága lesz, mert a nyugati gáz alapára és szállítása is jóval drágább. A PS politikája azonban tökéletesen igazodik az eddigi amerikai külpolitikához, így meglepődnünk nincs miért…
Ivan Korčok, a PS elnökségi tagja, volt külügyminiszter és bukott államfőjelölt is megszólalt. Mivel Brüsszel semmit sem tett azért, hogy Szlovákia érdekeit megvédje Ukrajnával szemben a gáztranzit ügyében, Korčok szükségét érezte emlékeztetni a nagyérteműt, hogy Szlovákia az EU költségvetéséből eddig 43 milliárd euróban részesült.
Körkép-vélemény:
Arra Korčok nem tért ki, hogy ebből a pénzből mennyi kerül vissza a nagy nyugati vállalatok profitjába, mennyit veszít Szlovákia az agyelszíváson, és mennyivel gyarapodnak a nyugati országok a közép-európai vendégmunkásoknak köszönhetően.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: SITA/Tomáš Susko
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »