Uzsalyné Pécsi Rita neveléskutató tizedik alkalommal tartott előadást a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye Katekétikai Központja és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének Partiumi Oktatási és Módszertani Központja által pedagógusoknak szervezett továbbképzésen. A január 10–11-én tartott programon a nagyváradi püspöki palotában több megyéből mintegy 140 pedagógus vett részt.
A program keretében a résztvevők választ kaptak arra, hogyan tanítsanak-neveljenek úgy, hogy ne csupán ismereteket, hanem életet alakító tudást és tapasztalatot tudjanak átadni a diákoknak.
Uzsalyné Pécsi Rita neveléskutató feleségként, négy gyermeket nevelő édesanyaként, gyakorló pedagógusként és a szakterület elismert kutatójaként kereste a válaszokat erre a kérdésre.
Előadássorozatát Kentenich József – a Schönstatt mozgalom alapító atyjának – pedagógiai rendszerére építi, amely prófétikus, hiszen megelőzve korát olyan irányokat mutat, amelyet a modern neveléstudomány vagy az agykutatás ma messzemenően alátámaszt. Kentenich József 58 évig dolgozott nevelőként. Eközben számtalan formában kutatta és összegezte, mit mond a kinyilatkoztatás, mit a tudományok és a szentek arról, hogyan lehetséges valóban erős, Istennel szövetségben élő, lélekkel és jókedvűen szolgáló embert nevelni a ránk bízott gyermekekből, önmagunkból.
A neveléskutató többek között olyan témákat érintett, mint apának lenni, az „atyai” tekintély; a nemi identitás kialakulása; amikor hiányzik vagy torz az apakép, mit tehetünk; a bűvös motiváció (szülők, tanárok, vezetők álma: a motivált ember); segítő és gátló tényezők a munkahelyen, az iskolában és otthon.
Forrás és fotó: Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »