Nyolcadik alkalommal tartották meg az Ág Tibor Napokat a Zoboralján. A rendezvény az idei évtől a Csemadok országos rendezvénye lesz.
A rendezvény alapötletét Bencz Margit, a Csemadok Gímesi Alapszervezete elnöke adta, aki Katona István néprajzossal közösen szervezte meg az első Ág Tibor Napokat a Csemadok alapszervezetek bevonásával, annak tiszteletére, hogy a néprajzkutató sokat gyűjtött a Felvidéken, Zoboralján is. Katona István szakmailag támogatja a rendezvényt, amely az idei évben egy széles összefogás eredménye. A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából az idei Ág Tibor Napok főszervezője a gímesi alapszervezet volt, akik együttműködtek Gímes község önkormányzatával, a Feszty Árpád Művelődési Parkkal, a Zoboralja Múzeummal valamint a Nyitra Megyei Művelődési Központtal.
A kétnapos rendezvény visszaemlékezéssel és gálaműsorral kezdődött. Bencz Margit, a Csemadok Gímesi Alapszervezetének elnökének megnyitója után Neszméri Tünde, a Csemadok ifjúságért felelős elnökségi tagja tartott ünnepi megemlékezést. Kifejtette, az Ág Tibor Napok az idei évtől a Csemadok országos rendezvénye.
Ág Tibor a Csemadok munkatársa volt, hiánypótló munkát végzett, olyan gyűjteményt hagyott ránk, amelyből a hagyományőrző csoportok a mai napig merítenek, és bízunk benne, hogy még nagyon sokáig használják majd”
– hangsúlyozta Neszméri Tünde.
Kovács László tanár évtizedekig dolgozott együtt Ág Tiborral. Amikor a Zoboralján éltek feleségével, akkor az itteni gyűjtéseknél segített is. Ezekből a közösen megélt történetekből hallott a közönség jó néhányat a történész előadása során.
Az egyik történet egy zsérei adatközlővel esett meg. Egy délután Ág Tibor megállt Kovács Lászlónál és mondta, hogy már fölvett egyszer Elgyütt Ilona nénitől egy balladát, de a befejezése nem tetszik neki, ugyanis mindkét alkalommal más volt a befejezés. El is mentek Ilonka nénihez. Amikor odaértek, nem volt otthon senki más, csak a néni unokája. Az unoka mondta, hogy a nagymama a templomban van. Kovács tanár úr megkérdezte: mit csinál ilyenkor a nagymama a templomban, hát szentségimádás van, mondta az unoka. Felmentek a templomhoz, hiszen Ág Tibor csak kérdezni akart valamit, az csak gyorsan meglesz. Kovács László bement a templomba, csak „öregasszonyok“ voltak ott, még viseletben, hiszen a történet szerint még az 1970-es évek elején jártunk. Kovács László letérdelt Ilonka néni mögé, és mondta neki: itt van Ág Tibor tanár úr és csak szeretne kérdezni valamit.
Ki is jött, viseletben volt, olyan sokszoknyásban. Megállt a templom kapuban, vagy ajtóban, Tibor ott állt, és köszönt neki, igen szépen, kezdett neki beszélni, de Ilonka néni valami olyasmit mondott: most szentségimádás van, nekem ott kell lennem. Maga szerint mi a fontosabb a jó isten vagy maga? Tibor mondta, hogy a jó isten, Ilonka néni erre fogta magát, megfordult és visszament a templomba“
– mesélt Kovács László.
A programban felléptek Varga Vivien és Varga Viktória, akik népdalokat adtak elő, az ő dédmamájuktól is többen és sok népdalt gyűjtöttek. Utánuk következett a a Vétessék ki szóló szívem című ballada összeállítás a zoboralji hagyományőrzők előadásában, amelyet a Nyitra Megyei Művelődési Központ égisze alatt állítottak össze. Felléptek az alsóbodoki, a csitári, a gesztei és a nagycétényi csoportok, valamint Holcz Ilona, Sándor Marianna és Csámpai Boglárka. Utánuk következtek az Ág Tibor Zenetanoda növendékei, Bencz Zsolt, Bencz Levente és Katona István Vajk. A műsor végén fergeteges előadást látott a közönség a 2013-ban alakult ipolysági Sendergő Néptáncegyüttes és a szintén ipolysági Húros Banda előadásában. Nekik köszönhetően a néző végigbarangolhatták a Felvidéket, hiszen az itt gyűjtött dallamokból és táncokból állították össze műsorukat.
A műsor végén Bencz Margit köszönetet mondott minden fellépőnek és a nézőknek is.
Jövőre ismét megszervezik az Ág Tibor Napokat, aminek Tibor két gyermeke, Zsóka és Zoltán is nagyon örültek, akik az előző évekhez hasonlóan idén is eljöttek megnézni a műsort, örömmel tölti elő őket, hogy édesapjuk emlékét a Zoboralján is őrzik.
A program október 15-én szentmisével és tanulmányi kirándulással folytatódott. Az érdeklődők Fehér Sándor professzor, helytörténész segítségével barangolták be a Nyitrai járás érdekességeit.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »