A NATO tagállamok nagykövetei felkeresték az amerikai rakéták romániai támaszpontját

A NATO tagállamok nagykövetei felkeresték az amerikai rakéták romániai támaszpontját

A NATO tagállamok bukaresti nagykövetei “szolidaritási” látogatást tettek az amerikai rakétavédelmi rendszer romániai támaszpontján, Deveselun – közölte szerdán a G4Media.ro hírportál.

A külképviseletek vezetőit Hans Klemm, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete hívta meg Deveselura, s elkísérte őket az új jobbközép bukaresti kormány védelmi minisztere, Nicolae Ciuca volt vezérkari főnök is.

A portál szerint a látogatás célja az volt, hogy a tagállamok kifejezzék az észak-atlanti szövetség melletti kiállásukat, olyan körülmények között, amikor “Oroszország egyre erőszakosabban nyilvánul meg a Fekete-tenger térségében”, Emmanuel Macron francia elnök pedig nemrég arról beszélt, hogy a NATO “agyhalála” figyelhető meg.

Hans Klemm leszögezte: a NATO marad az európai és észak-amerikai szövetségesek legfőbb védelmi szervezete, az Egyesült Államok pedig kész megvédeni szövetségeseit az észak-atlanti szerződés ötödik cikkének megfelelően – amely szerint a tagországok bármelyikük elleni fegyveres támadást valamennyiük elleni támadásnak tekintenek.

Michele Ramis francia nagykövet arról beszélt, hogy Emmanuel Macron nagy vihart kiváltó kijelentése nem a NATO létjogosultságát vagy katonai felépítésének hatékonyságát kérdőjelezte meg, hanem a politikai egyeztetések javítását sürgette a tagállamok között.

Hírdetés

A román védelmi miniszter azt hangoztatta, hogy Románia a jövő évi állami költségvetésből is a GDP két százalékát fogja előirányozni védelmi kiadásokra, és azon kevés tagállam közé tartozik, amely a védelmi költségvetése legnagyobb részét haderőfejlesztésre fordítja.

Romániában 2016 májusában avatták fel az Aegis Ashore rakétavédelmi rendszert befogadó deveselui támaszpontot, amely rendszerről a NATO következetesen azt hangoztatja, hogy nem támadó jellegű, hanem arra szolgál, hogy a ballisztikus rakétáktól védje meg a NATO tagállamait.

Oroszország viszont a biztonságát fenyegető fegyvereknek tekinti a Lengyelországba és Romániába telepített vagy telepítendő ballisztikusrakéta-elhárító rendszereket, amelyek kilövőállásai szerinte Tomahawk típusú manőverező robotrepülőgépek indítására is alkalmasak.

A Románia és Oroszország közötti, amúgy is hűvös viszony még fagyosabbá vált, amióta 2016-ban Vlagyimir Putyin orosz elnök “célpontnak” nyilvánította Romániát, a Deveselun hadrendbe állított amerikai rakétaelfogó rendszer ütegei miatt.

Baranyi László / MTI


Forrás:erdely.ma
Tovább a cikkre »