A nyugati sajtó Maia Sandu moldovai nyugatbarát elnök választási győzelmétől hangos, miközben durva orosz beavatkozásokról cikkeznek a lapok. A BBC odáig ment, hogy még azt is felrótta az oroszoknak, hogy buszokat indított az Oroszország területén lévő szavazóhelyiségekbe. Persze, arról már kevesebb szót ejtettek, hogy mekkora kettős mércét alkalmazott a regnáló Sandu államfő adminisztrációja az Oroszországban és Nyugaton élő külföldi szavazók esetében.
Szögezzük le már az elején: nem lehet kizárni, hogy Oroszország megpróbált beavatkozni a moldovai választásokba, nem is lenne meglepő, ezeket a gyanúkat cáfolni nem lehet, mert nincs elég információ – és ami információ jön majd az illetékesektől, az politikailag motivált lesz. De ennek a kijelentésnek van egy másik oldala is: a Nyugat is mindent megmozgatott, hogy az ő kegyeltje maradjon Moldova elnöke. Elég, ha csak az uniós csatlakozásról szóló októberi népszavazás gyanús alakulását vesszük alapul.
Mi most egy másik érdekes körülményre hívjuk fel a figyelmet.
Moldova 3,66 millió szavazólapot nyomtatott ki az elnökválasztás második fordulójához. Ennek még jelentősége lesz.
A választás külföldön is zajlott, ugyanis jelentős moldovai közösségek élnek főleg Európában és Oroszországban. Számuk több százezerre tehető.
A moldovai nyugatbarát kormányzat összesen 231 külföldi szavazóhelyiséget nyitott 37 országban, 81-gyel többet, mint a 2021-es választások alkalmával.
Ebből a 231 külföldi szavazóhelyiségből mindössze 2 darab volt Oroszországban, pedig ott az amerikai Responsible Statecraft agytröszt adatai szerint 150 ezerre tehető a szavazati joggal rendelkező moldovai vendégmunkások száma (a CIA 2016-os jelentése még 300 ezer főt említ) . Ennek a 150 ezer potenciális választócsoportnak 10 ezer szavazólapot juttattak el.
Mindeközben a legnagyobb nyugati diaszpórának, a százezer fős olaszországi moldovai közösségnek 60 szavazóhelyiség állt rendelkezésére. Németországban 26 helységet nyitottak, Franciaországban 18-at, az Egyesült Királyságban és az USA-ban 17-et.
Hogy miért? Azért, mert a 2021-es moldovai előrehozott parlamenti választás adatai szerint a nyugaton élő moldovai szavazópolgárok 80 százaléka Maia Sandu regnáló nyugatbarát elnök pártját, a PAS-t támogatta.
A hivatalos adatok szerint az elnökválasztás második fordulójában 328 ezren szavaztak külföldről. Közülük 272 ezren támogatták Sandut, ez nagyjából megfelel a 2021-es erőviszonyoknak. Ez 82 száztalékot jelent Sandu javára.
Az persze kérdés, hogy a fent felvázolt manipulációk nélkül az oroszbarát jelölt győzni tudott volna-e. Első ránézésre valószínűleg nem, de jóval szorosabb eredmény született volna. A dolog jól illusztrálja a nyugatiak által gyakorolt kettős mércét: Grúzia kapcsán a Brüsszel által támogatott ellenzék választási kudarca után a Nyugatnak egy felmérés is elég volt, hogy választási csalást kiáltson. Moldovában a neki tetsző jelöltet helyzetbe hozó manipulációk nem érték el a nyugati demokrácia önjelölt védelmezőinek ingerküszöbét.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »