Fontos, hogy körültekintően tájékozódjunk, mielőtt túrázni indulunk, ne etessük a medvét, ne próbáljuk lefényképezni, és ha a nagyvad észrevesz bennünket, lehetőleg lassan hátráljunk, őrizzük meg nyugalmunkat – javasolja Dósa Elek Levente, a Pro Szent Anna Egyesület vezetője, aki egy közösségi oldalon jelentetett meg erre vonatkozó útmutatót.
Arról, hogy miként kell helyesen viselkedni, ha medvével találkozik az ember, Dósa Elek Levente, a Pro Szent Anna Egyesület vezetője írt pontokba szedett útmutatót, miután a Szent Anna-tónál, de egész Székelyföldön ugyancsak megszaporodtak a nagyvadak és medvetámadások. A szakember a Facebook közösségi oldalon tette közzé javaslatait: mint rámutatott,
ezeket a szempontokat a Szent Anna-tóhoz és általában a Székelyföldre látogató turistáknak és a helyieknek sem árt megszívlelni.
A humoros útmutatóban többek közt az olvasható, hogy tisztelni kell a medvét, amely nagyvad, területén pedig vendég a turista. Dósa arra is felhívja a figyelmet, ne etessük a medvét, hiszen „a közhiedelemmel ellentétben a kürtőskalács nem a kedvenc eledele”, ne hagyjunk ételt, ételmaradékot vagy szemetet magunk után, hiszen ez is etetésnek számít.
– írta az egyesület elnöke. Arra utalva, hogy akadnak, akik szelfit akarnak készíteni a közelben látható nagyvaddal, Dósa Elek Levente azt írta, a medve nem cukiság, nem helyi sztár, akivel szelfizni kell, a nagyvad nem kedveli az ilyesmit. Az útmutató arra is felhívja a figyelmet, hogy tisztes távolságot tartsunk a medvétől: ne menjünk közel hozzá, személyes tere minimum 100 méter, ezen belül pedig semmire sincs garancia.
A szakember azt is felsorolta, hogy ha étel van nálunk, jól lezárva tartsuk a csomagunkban, hiszen az ételszag csalogatja a medvéket, de a legbiztosabb, ha az autóban hagyjuk az élelmet, az autót pedig a parkolóban. A nagyvadnak kiváló a szaglása és szinte mindig éhes. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy legyünk mindig figyelmesek, és jelezzük a jelenlétünket, hogy a medvével történő találkozás ne legyen számára sem meglepetésszerű.
– írta Dósa Elek. Úgy fogalmazott, hogy ha meglátjuk a medvét, de ő nem veszi észre az embert, lassan hátráljunk, és nyugodtan menjünk abba az irányba, ahonnan jöttünk. Ha találkozunk vele, és az állat is észrevett, ne essünk pánikba, próbáljuk megőrizni nyugalmunkat, ne rohanjunk el, ne másszunk fára, és ne üvöltözzünk.
Forrás:kronika.ro
Tovább a cikkre »