A legegészségesebb tartós élelmiszerek

A legegészségesebb tartós élelmiszerek

Tartós élelmiszereknek azokat nevezzük, amelyek hűtés és speciális tárolás nélkül is sokáig megőrzik minőségüket. Sokféle létezik belőlük, és szerencsére akad köztük jó pár olyan is, ami az egészséges táplálkozás kereteibe is beilleszthető.

Mutatjuk a legegészségesebb tartós élelmiszereket, amelyekből érdemes tartani otthon – írja a Házipatika.com.

A szárazbab és a konzervbab sokáig eláll, ezért bátran vehetünk nagyobb mennyiséget is. A konzervek szobahőmérsékleten 2-5 évig tárolhatók, a szárazbab és egyéb hüvelyesek pedig akár 10 évig is megőrzik a minőségüket. A babnak egyébként igen magas a tápanyagtartalma: sok benne a rost, a növényi fehérje, a magnézium, a mangán, a vas, a foszfor, a cink és a réz is.

Hírdetés

A mogyoróvaj is tartós élelmiszernek számít: a hagyományos, boltban kapható termék szobahőmérsékleten körülbelül 9 hónapig őrzi meg a minőségét, a házilag készített verzió pedig nagyjából 3 hónapig. Sok benne az egészséges zsír és a fehérje, emellett vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag. Fogyasztását azonban ne vigyük túlzásba, mert a kalóriatartalma is meglehetősen magas. Fehérje- és müzliszeletekből is betárazhatunk, a legtöbbjük körülbelül 1 évig megőrzi a minőségét. Arra érdemes figyelni, hogy minél alacsonyabb nátriumtartalmúakat vegyünk.

Az aszalt gyümölcsök körülbelül egy, míg a szárított zöldségek nagyjából fél évig őrzik meg minőségüket. Sokféle létezik belőlük: vehetünk ilyen formában mazsolát, almát, bogyós gyümölcsöket, szilvát, barackot, de akár paradicsomot vagy répát is. Az aszalt gyümölcsöknek is magas a kalóriatartalma, ezért a cukorbetegeknek mértékletes fogyasztás ajánlott.

A különféle magok általában 4 hónapon keresztül állnak el szobahőmérsékleten jól záródó tárolóban, de vannak kivételek. A kesudió és a tökmag 20 fokon 6 hónapon át is megőrzi a minőségét, míg a pisztácia hasonló körülmények között csak egy hónapig áll el. A teljes kiőrlésű gabonafélék – mint a zab, a rizs vagy az árpa – is több hónapig elállnak szobahőmérsékleten.

A halkonzervek szobahőmérsékleten tárolva akár 5 éven keresztül is megőrzik a minőségüket, ráadásul sok egészséges zsiradékhoz, tápanyaghoz és fehérjéhez juthatunk ezek fogyasztásával. A konzerv zöldségekből, gyümölcsökből is nyugodtan vehetünk többet. A zöldségek ugyanis akár 2-5 évig is elállnak, a gyümölcsök – különösen a savasabb fajták, mint a bogyósok vagy az ananász – pedig 12-18 hónapig. Olyan gyümölcsöket érdemes venni, amelyeket szirup helyett gyümölcslében tettek el, zöldségek közül pedig válasszunk minél alacsonyabb nátriumtartalmúakat.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »