A lázadók már Damaszkusz elővárosaiban vannak

A szíriai lázadók elérték Damaszkusz külvárosait a múlt héten indított hadjáratuk során, amely alatt több szíriai nagyvárost és két tartományt irányításuk alá vontak – közölték szombaton ellenzéki aktivisták és egy lázadóparancsnok.

Ez az első alkalom 2018 óta, hogy az ellenzéki erők elérték Damaszkusz elővárosait. A szíriai hadsereg szombaton vonult ki Dél-Szíria jelentős részéből, így az ország több területe, köztük két tartomány is a lázadók ellenőrzése alá került.

A szíriai elnöki hivatal cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök elhagyta Damaszkuszt, vagy rövid látogatásokat tenne más országokban. „Megerősítjük, hogy a szíriai elnök a fővárosból, Damaszkuszból folytatja munkáját, valamint állami és alkotmányos feladatainak ellátását” – áll a hivatal szombati közleményében.

Rámi Abdulrahmán, a nagy-britanniai székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontjának (OSDH) vezetője közölte: a lázadók Damaszkusz elővárosaiban tevékenykednek. Hozzátette, hogy az ellenzéki harcosok szombaton Kelet-Szíriából Damaszkusz Haraszta nevű elővárosa felé is megindultak.

Oroszország, Törökország és Irán külügyminiszterei megállapodtak Katar fővárosában, az úgynevezett Dohai Fórum keretében tartott tanácskozáson, hogy azonnal véget kell vetni az „ellenségeskedéseknek” Szíriában.

Damaszkuszban az emberek igyekeznek élelmet és más készleteket felhalmozni, több ezren a libanoni határnál próbálják elhagyni az országot. Az AP-nek nyilatkozó egyik damaszkuszi lakos elmondta, hogy a fővárosban sok üzletet bezártak, a többiből pedig elfogytak az alapvető élelmiszerek. Egyes üzletekben a szokásos ár háromszorosáért árulják a termékeket. A megtorlástól tartó, névtelenül nyilatkozó lakos szerint az emberek amiatt is aggódnak, hogy harcok lesznek a fővárosban.

Haszán Abdel Gani, a radikális iszlamista lázadócsoportok parancsnoka a Telegramon közzétett üzenetében azt írta, hogy Damaszkusz bekerítésével az ellenzéki erők megkezdték az offenzíva „utolsó szakaszának” végrehajtását. A lázadók Dél-Szíriából Damaszkusz felé tartanak – tette hozzá.

Hírdetés

A szíriai hadsereg több ezer tagja vonult vissza a Damaszkusz délnyugati részénél levő vidéki területekről, Kuneitra és Dara tartományokból – jelentette a dpa helyi lakosok közlésére hivatkozva. A beszámolók szerint a katonák gyalogosan haladtak Damaszkusz felé a visszavonulásra felszólító parancs után, közülük többen ötven kilométert tettek meg. Még azelőtt indultak el, hogy a lázadók elérték volna az állomáshelyeiket – közölte az egyik katona.

A hadsereg közölte, hogy „erős és egységes védelmi és biztonsági övezetet hoztak létre a térségben” Damaszkusz déli irányból történő támadása ellen.

Lakossági beszámolók szerint a szíriai hadsereg tüzérséggel támadja a Damaszkusztól délre található Dara tartomány vidéki övezeteit, amelyeket a Damaszkusz felé előretörő lázadók már elértek. Damaszkusz környékén a helyi lakosok a lázadók mellett tüntettek. A hadsereg kivonult az ellenőrző pontokról, amelyek irányítása átkerült a lázadók kezébe.

Damaszkusz mellett az északabbra fekvő Homsz városánál is heves csaták folynak. A lázadók kettős támadása egzisztenciális fenyegetést jelent Bassár el-Aszad szíriai elnök több évtizedes hatalmára. A szíriai lázadók szövetségének gyors előretörése megdöbbentő fordulatot jelent a szíriai kormány számára, amelynek orosz, iráni és libanoni szövetségesei saját konfliktusaikkal vannak elfoglalva.

A szíriai hadsereg nagyszámú erősítést küldött Homsz védelmére, de a helyi lakosok, valamint a hadsereghez és a lázadókhoz közeli források szerint utóbbiak szombaton áttörték a kormányerők védelmi vonalát Homsz északi és keleti részén.

A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport és a vele szövetséges szervezetek már a harmadik legnagyobb szíriai város, Hama bejáratánál vannak.
Egy lázadóparancsnok azt mondta, hogy csapataik átvették az irányítást a kormányerők egyik tábora és a városon kívüli falvak felett. Az állami televízió beszámolója szerint a lázadók nem hatoltak be Homszba, hanem egyelőre a város szélén tartózkodnak, ahol a hadsereg tüzérséggel és drónokkal támadja őket.

„A szíriai helyzet percről percre változik” – mondta Geir Pedersen, az ENSZ szíriai különmegbízottja a katari fővárosban rendezett éves fórumon újságíróknak nyilatkozva. A diplomata sürgős tárgyalásokat sürgetett a „rendezett politikai átmenet” biztosítása érdekében.

Az OSDH arról is beszámolt, hogy Irán katonai tanácsadói szombaton megkezdték Szíria elhagyását, az Irán által támogatott, főként Afganisztánból és Pakisztánból származó harcosok pedig az ország középső részére települtek át.

Haszán Abdel Gani, a Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű iszlamista lázadócsoport parancsnoka a CNN amerikai hírtelevíziónak adott csütörtöki interjújában kijelentette: az offenzíva célja a szíriai kormány megdöntése.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »