A közel-keleti konfliktus az esztergomi Suzuki termelését is érinti

A közel-keleti konfliktus az esztergomi Suzuki termelését is érinti

A közel-keleti konfliktus az esztergomi Suzuki termelését is érinti Mészáros Richárd2024. 01. 16., k – 17:10 Esztergom, Párkány |

A Magyar Suzuki esztergomi gyárában január 15–21. között leállt a termelés. A Vörös-tenger térségében zajló, kereskedelmi hajók elleni sorozatos támadások miatt ugyanis késik a Japánban gyártott motorok beérkezése a hazai gyártású S-CROSS és Vitara modellekhez.

A Magyar Suzuki esztergomi gyárában január 15-21. között leállt a termelés. A Vörös-tenger térségében zajló, kereskedelmi hajók elleni sorozatos támadások miatt ugyanis késik a Japánban gyártott motorok beérkezése a hazai gyártású S-CROSS és Vitara modellekhez. Terveink szerint január 22-től a termelés zavartalanul folytatódik Esztergomban, a Suzuki Csoport egyetlen európai üzemében – közölte az Új Szóval Bonnár-Csonka Zsuzsanna, a cég kommunikációs vezetője. Felvetésünkre,  hogy ha ezentúl csak Afrika teljes megkerülésével kapják meg Japánból a szükséges alkatrészeket és nyersanyagot,  az végső soron mekkora drágulást jelent majd a kész autók esetében, illetve, hogy mi a prognózis, mennyivel emelkednek idén a gyártásköltségek, a szóvivő úgy reagált, a szállítási útvonalak növekedésével a szállítási költségek is változhatnak. Bármilyen árazást, árakat érintő kérdésben azonban még korai lenne nyilatkozni. A Magyar Suzuki mindent megtesz annak érdekében, hogy ügyfeleink semmit ne érezzenek meg a kialakult helyzetből.

Hírdetés

A bérezés nincs veszélyben

További kérdésünkre, hogy a helyzet hány embert és ebből hány szlovákiai dolgozót érint, a cég közölte, hogy a leállás mintegy kétezer fő munkáját érinti, ebből 500 személy a szlovákiai munkatárs.

„A munkabérüket azonban mindez nem befolyásolja. A munkaidőkeret ugyanis – amely 2023. április 1. és  2024. június 30. között tart – kellő rugalmasságot nyújt a termelés megszervezésében. Munkavállalóink havi béres elszámolásban vannak, így a munkabérüket akkor is megkapják, ha pihenőnapon vannak, ugyanakkor a ledolgozáskor is a szokásos bérüket kapják, amely így nem minősül túlórának”

– tájékoztatta lapunkat Bonnár-Csonka Zsuzsanna, szóvivő.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »