A korai diagnózis és kezelés kulcsfontosságú a tuberkulózis terjedésének megakadályozásához

A korai diagnózis és kezelés kulcsfontosságú a tuberkulózis terjedésének megakadályozásához

A korai diagnózis és kezelés kulcsfontosságú a tuberkulózis terjedésének megakadályozásához Károly Beáta2025. 03. 27., cs – 09:08

A tuberkulózis (TBC) terjedésének megfékezésében döntő szerepe van a betegség korai felismerésének és kezelésének. Ladislav Solčiansky, az aranyosmaróti Agel Kórház tüdőgyógyászati és ftizeológiai rendelőjének orvosa elmondta, a fertőzés kockázata nagyobb például legyengült immunrendszerű embereknél.

Kifejtette, a TBC-fertőzés forrása leggyakrabban egy beteg ember, kisebb mértékben pedig olyan háziállatok is lehetnek, amelyek mikobaktériumokat bocsátanak ki. A tuberkulózis cseppfertőzéssel, vagyis levegő útján terjed – köhögéssel, tüsszentéssel vagy beszéd közben a fertőzött személy által kibocsátott apró részecskéken keresztül. A belélegzett baktériumok megtelepedhetnek a tüdőben, ahol szaporodni kezdenek.

„A legtöbb jó immunrendszerű embernél a baktériumokat a szervezet elszigeteli, így azok inaktív (lappangó) állapotban maradnak – ilyenkor az ember nem beteg, és nem is fertőz másokat. Ha azonban az immunrendszer meggyengül – például HIV-fertőzés, cukorbetegség vagy alultápláltság miatt – a baktériumok aktiválódhatnak, és kialakulhat az aktív tuberkulózis” 

– magyarázta az orvos. Nagyobb veszélynek vannak kitéve például az alultáplált emberek, a hajléktalanok, a magas TBC-előfordulású országokból származó migránsok, a drogfüggők és az idősek. A betegség különösen veszélyes lehet cukorbetegek és daganatos betegek számára is.

Ahogy más fertőző betegségek esetében, itt is alapvető fontosságú a korai diagnózis. „A tüdőtuberkulózist mellkasi röntgenvizsgálattal diagnosztizáljuk” – mondta Solčiansky. A betegség kezelése hat-kilenc hónapig tart, és alapját az antituberkulotikumok képezik, más antibiotikumokkal kombinálva. 

„Elengedhetetlen, hogy a betegek a gyógyszereket az orvos által előírt időtartam végéig szedjék. Ellenkező esetben a betegség kiújulhat, és a beteg újra megfertőzhet másokat” 

Hírdetés

– hangsúlyozta a szakember.

A tuberkulózis egy fertőző betegség, amelyet a Mycobacterium tuberculosis nevű baktérium okoz. Leggyakrabban a tüdőt támadja meg, de érintheti más szerveket is, például a nyirokcsomókat, a csontokat, az agyat vagy a veséket. A tüdőformára jellemző a hőemelkedés, a több héten át tartó köhögés, előrehaladott stádiumban véres köpet, éjszakai izzadás, fokozott fáradtság, étvágytalanság és fogyás.

Szlovákia 2023-ban előrelépést tett a TBC diagnosztikájának és megelőzésének terén. Az év végén létrejött a Mikobaktériumok Nemzeti Referencia Központja (NRC), amely lehetővé teszi a betegség gyorsabb és pontosabb felismerését – erre hívta fel a figyelmet a Szlovák Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) a Tuberkulózis Világnap alkalmából. Hangsúlyozták, hogy az orvostudomány fejlődése ellenére a TBC továbbra is súlyos fertőző betegségnek számít.

Az NRC a poprádi székhelyű Regionális Közegészségügyi Hivatal égisze alatt jött létre. Ez egy speciális laboratórium, amely a tuberkulotikus és nem tuberkulotikus mikobaktériumok azonosításával foglalkozik, és az eredmények alapján közegészségügyi intézkedéseket végez.

„A mikobaktériumokra specializálódott referencia központ kulcsszerepet játszik a lakosság egészségének védelmében, mert gyorsabb és pontosabb reagálást tesz lehetővé a tuberkulózis előfordulására. Mint kiemelt szakmai központ, meghatározza a diagnosztikai eljárások pontos szabályait és standardjait, nyomon követi a betegség előfordulását az országban, és szakmai tanácsaival segíti az orvosokat a leghatékonyabb kezelés kiválasztásában, különösen a gyógyszerrezisztens eseteknél. Ezáltal hatékonyabban tudjuk felismerni, ellenőrzés alatt tartani és megakadályozni a TBC terjedését” 

– magyarázta Tatiana Červeňová országos tiszti főorvos.

A központ szakemberei a megalakulása óta körülbelül 8000 mintát vizsgáltak meg. A modern módszereknek köszönhetően a tuberkulózist akár 24–48 órán belül ki lehet mutatni a mintavételtől a végső eredményig. „A gyorstesztek eredményeit megerősítő, pontosabb laboratóriumi vizsgálatokat elsősorban a zsolnai, stropkói és alsósmokoveci laboratóriumok számára végezzük, amelyek szintén foglalkoznak a betegség diagnosztizálásával. Ugyanakkor bármely orvos fordulhat hozzánk, aki betege esetében TBC-re gyanakszik” – tette hozzá Igor Porvazník, a központ vezetője.

(TASR)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »