A kisbefektetők lázadása

A kisbefektetők lázadása

Rendszerint a nagypályás befektetők uralják az amerikai tőzsdepiacot, patinás befektetési bankok vagy dollármilliárdokat kezelő befektetési alapok, de az elmúlt hetekben olyasmi történt, amire a sokat látott elemzők sem emlékeznek.

A tőzsdecápákat térdre kényszerítette az amatőr kisbefektetők népes csoportja, amely egy közösségi oldal köré szerveződik. Több nagy befektetési alap is milliárdokat vesztett, és a történet nagy port kavart a médiában. Alapjában véve az egész az online kereskedési platformokkal kezdődött, amelyek az átlagemberek számára is lehetővé tették, hogy szinte költségek nélkül spekuláljanak a tőzsdén. Ezek közül a Robinhood platform a legnépszerűbb, mely az eredeti legendához hasonlóan a kisemberek oldalán áll. A befektetési eszközök tehát adottak voltak, ehhez jött a világjárvány, mely amerikaiak millióit zárta be otthonába. Mivel a sportfogadás az USA nagy részén illegális, sokak számára a tőzsdei spekuláció adta a hiányzó adrenalinlöketet. A spekulánsoknak szükségük volt egy „főhadiszállásra” is, ami a Reddit közösségi oldal WallStreetBets fórumán alakult ki fokozatosan. Az amatőr tőzsdecápák itt szervezkednek és cukkolják egymást befektetési sikereikkel.

Hírdetés

December vége felé azonban több amatőr befektető észrevette, hogy bizonyos részvények alulértékeltek a piacon, mivel a nagy befektetési alapok ezek további csökkenésére spekulálnak. Az úgynevezett shortolási stratégia lényege, hogy a befektetők egy adott vállalat részvényeinek esésére spekulálnak. Ezért kölcsönveszik a részvényeit, és azonnal eladják. Ha a részvény árfolyama tényleg esik, akkor később olcsóbban visszavásárolják attól, akinek eladták, és visszaadják a tulajdonosnak, a különbözet pedig a nyereségük. Ha viszont az árfolyam emelkedni kezd, akkor az ilyen stratégiát követők hatalmasat bukhatnak.

A WallStreetBets kisbefektetői ebből kiindulva meghatároztak néhány részvényt, amelyekkel a nagy befektetési alapok shortoltak, és elhatározták, hogy ők viszont ezek növekedésére fognak spekulálni. A cél kettős volt, a profitszerzés mellett szerették volna térdre kényszeríteni a nagy alapokat. A redditesek elsősorban a Gamestop videójáték-bolthálózatra fókuszáltak, amely az elmúlt években egyre inkább küszködött internetes versenytársaival. A nagy alapok ezért a vállalatot a már említett shortolási stratégiára szemelték ki, de a WallStreetBetsen más terveket szőttek. A fórum tagjai szervezett részvényfelvásárlásba kezdtek, ezzel jelentősen növelve az árfolyamot. Ez fokozatosan további kisbefektetőket vonzott a fórumba, és így a Gamestop részvények árfolyama januárban 1700 százalékkal nőtt. Sokan nagy nyereségre tettek szert, de a fórum tagjainak talán még fontosabb volt a nagy befektetési alapok sokmilliárdos vesztesége, melyet a befektetési pozícióik likvidálása során szenvedtek el.

A dolog végül odáig fajult, hogy a Robinhood ideiglenesen leállította a Gamestop részvényekkel való határidős üzleteket, de az internetes közösség és az amerikai politikusok nyomására ezeket újra engedélyezte. A kicsik öröme valószínűleg nem tart sokáig, de sokakat megörvendeztetett a tény, hogy a spekulációkkal milliárdokat kaszáló befektetési alapokat a saját játékában győzte le egy csapat kispályás amatőr, akiknek a jelszava, hogy a mi őrültségünk tovább kitart, mint a ti fizetőképességetek.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »