A KF 51 Párduc a T-14 Armata ellen: melyik lehet a jobb?

A KF 51 Párduc a T-14 Armata ellen: melyik lehet a jobb?

Jelenleg a legmodernebb nyugati harckocsi típus, ami belátható időn belül gyártásba kerülhet, az a Rheinmetall által fejlesztett KF 51 Párduc. Ezt a típust a vállalat az Armata megjelenésére válaszul hozta létre. Alább a két típus jellemzőit, fejlesztéseit mutatjuk be egymáshoz képest, a teljesség igénye nélkül.

Ágyúk

A Párduc egyik legjelentősebb fejlesztése, hogy teljesen új tervezésű, 130 mm-es űrméretű ágyúja van. Ezzel elvileg fölényben lenne az Armata 125 mm-es ágyújával szemben, hogyha csak az űrméretet vesszük alapul.

Jelenleg a mérvadó nyugati harckocsitípusok 120 mm-es ágyúkkal rendelkeznek. A Rheinmetall szerint az új ágyú 50 százalékkal nagyobb hatásos lőtávolsággal rendelkezik majd, mint a régebbi, 120 mm-es ágyúk.

A Rheinmetallnál úgy számoltak, hogy egy 130 mm-es ágyú volfrámlövedékkel hatásosabb lesz, mint egy 120 mm-es uránlőszerrel.

Viszont az Armatát úgy tervezték meg, hogy a jövőben az új gyártású verziók akár 152 mm-es harckocsiágyúkat is kaphatnak majd. Ennek az lenne a jelentősége, hogy egy olyan nagy űrméretű ágyúval elavulttá válna a jelenlegi nyugati harckocsitípusok páncélzata.

Viszont az oroszok egyelőre maradnak a 125-ös harckocsiágyúknál. Jelenleg még nincs égető igény az orosz haderőben arra, hogy nagyobb ágyúra váltsanak.

Előny az Armatánál: Invar páncéltörő rakéta

Az egyik technikai képesség, amivel egy páncélos fölénybe kerülhet az ellenféllel szemben, az a hatásos lőtávolság. Ezen a téren az Armata elvileg előnyben lesz, mivel lesz hozzá ágyúcsőből indítható irányított páncéltörő rakéta. A típushoz fejlesztett Invar páncéltörő rakéta elvileg 12 kilométeres távolságig lesz alkalmazható.

A forrásként használt cikk szerint a jelenlegi nyugati harckocsik a lövegükkel 4 kilométeres távolságig tudnak célozni a KF 51 pedig talán 6 kilométerig.

Viszont az felmerül, hogy ez az előny a gyakorlatban is jelentős fölényt ad-e majd. Ennek az az oka, hogy két harckocsi csak nagyon ritkán lát egymásra rá 12 kilométeres távolságból. Jelenleg annak a világrekordja, amikor egy harckocsi a legnagyobb lőtávolságból lőtte ki az ellenfelet kb. 5 kilométer.

Előny a Párducnál: drónpilóta

Az orosz harckocsik már régóta 3 fős legénységgel rendelkeznek, amik a feladatokat tekintve a vezetőből, az irányzóból és parancsnokból állnak.

Ezzel szemben a KF 51-nek 4 fős lesz a legénysége. Ebből 3 főnek ugyanaz lesz a feladata, mint az Armata esetében. Viszont a KF 51 esetében lehetőség lesz egy negyedik tag alkalmazására, aki a drónpilóta lesz.

Hírdetés

A drónpilóta révén a KF 51 képes lesz felfegyverzett pilóta nélküli repülőgépekkel felderíteni és támadni az ellenséges csapatokat. Jelenleg még egyik más harckocsi sem rendelkezik ezzel a képességgel. Az alapján, amennyire hatásossá váltak a drónok az orosz–ukrán háborúban, ez jelentős képesség lehet majd.

A KF 51-es a jelenlegi információk alapján 10 darab felfegyverzett pilóta nélküli drónt tud majd magával vinni a csatába.

Előny a Párducnál: Top-Attack-védelem

Amennyiben a beszámolók és a statisztikák megfelelnek a valóságnak, úgy a jelenlegi orosz–ukrán háborúban az orosz harckocsi-veszteségek jelentős részét ún. „Top-Attack” fegyverek okozzák, amik a harckocsikat a leggyengébben védett térrészből, vagyis felülről támadják.

A KF 51 esetében már gondoltak erre és ezért a típus rendelkezik egy olyan védelmi rendszerrel, ami védi a tankot felülről érkező támadásokkal szemben.

Viszont az nincsen kizárva, hogy az oroszok is majd kifejlesztenek egy ilyen rendszert az Armata számára.

Mobilitás

Az Armatát eredetileg egy új fejlesztésű, X-hengerelrendezésű motorral akarták ellátni. Egy X-motor a teljesítményéhez képest nagyon kompakt, ami növelhette volna az Armata mobilitását.

Viszont a rendelkezésre álló hírek alapján a motort fejlesztő vállalat nem végzett a fejlesztéssel határidőre (és anyagi gondjai is hátráltatták a fejlesztést), ami miatt más erőforrás után kell néznie az oroszoknak. Ez azt jelenti, hogy az alkalmazott motor vagy kisebb teljesítményű lesz, vagy pedig át kell tervezni a tankot, hogy nagyobb motorral lehessen hajtani.

A KF 51-et elvileg ugyanaz a motor fogja hajtani, mint a Leopard 2-es harckocsikat. Ez jelentősen csökkenti a technológiai kockázatokat és így a típus egy már bevált erőforrást kaphat.

Viszont ennek ellenére a KF 51-es mobilitása kicsivel jobb lehet majd, mint a jelenlegi nyugati harckocsikénak. Ennek az az oka, hogy több tonnával könnyebb.

(Olvasónktól)

Források:

https://www.edrmagazine.eu/why-130-mm-and-not-a-bigger-calibre

http://www.military-today.com/tanks/kf_51_panther.htm

http://www.military-today.com/tanks/armata.htm

https://frontierindia.com/pitting-rheinmetall-k51-panther-versus-t-14-armata/

https://tass.com/defense/1193889

Képek:
https://www.edrmagazine.eu/wp-content/uploads/2021/03/Rheinmetall-130-mm_07.jpg
http://www.military-today.com/tanks/armata.jpg
http://www.military-today.com/tanks/kf_51_panther_l6.jpg
 


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »