Bár a gyakori tünetek, mint a gyomorégés vagy a savas felböfögés már önmagukban is rendkívül kellemetlenek, megfelelő kezelés hiányában a reflux súlyos, akár életveszélyes szövődményekkel is járhat. Mire érdemes tehát odafigyelni?
A betegség alapját a nyelőcső alsó szakaszán elhelyezkedő záróizom működése jelenti, hiszen ez normális esetben csak a nyelőcső felől érkező étel áthaladásakor nyílik ki, reflux esetén viszont hasűri nyomás hatására alulról is átengedi az elfogyasztott tartalmat. Így egyebek mellett gyomorsav és egyéb emésztőnedvek kerülnek vissza a nyelőcsőbe, amelynek nyálkahártyáját az eltérő kémhatás miatt irritálják, felmarják – írja a Házipatika.com.
A reflux legáltalánosabb tünete a gyomorégés, de a savas felböfögés, a szájüreg hátsó részéig hatoló csípős, savas íz is fontos figyelmeztető jel. A visszaöklendezett gyomortartalom a beteget köhögésre ingerelheti, egyben nyelési problémákat is okoz. Jelentkezhet rossz szájíz, kellemetlen szájszag és fokozott nyálelválasztás egyaránt, mi több, a visszajutó savak a fogakat is ronthatják.
A felsorolt panaszok jelentkezése esetén tehát érdemes refluxra gyanakodni, valamint orvoshoz fordulni a megfelelő terápia érdekében. Fontos megjegyezni, hogy a reflux jól kezelhető betegség, amiben az ideális étrend kialakítása és a gyógyszeres készítmények alkalmazása egyaránt szerepet kap. Végső esetben műtéti eljárással is gyógyítható. Semmiképpen sem szabad ugyanakkor hónapokig, évekig arra várni, hogy magától elmúljon: ha a tünetek egy hónap alatt nem enyhülnek, esetleg rosszabbá is válnak, mindenképpen kérjük szakember segítségét!
A betegség számos nem kívánt állapotot idézhet elő a szükséges kezelés hiányában. A legtöbbször fellépő szövődmény a nyelőcsőgyulladás, amely hosszabb távon heges nyelőcső-szűkületet is előidézhet. A savas hatások miatt kialakuló sérülések akár erőteljes vérzéssel járhatnak, sőt a nyelőcső falának perforációjához vezethetnek. Ez utóbbi probléma azonnali orvosi beavatkozást igényel, különben a beteg életét veszélyezteti. A hosszú évek óta fennálló reflux következtében jön létre az úgynevezett Barett-szindróma, amely nagyjából 30-40 százalékos eséllyel fajul később rosszindulatú daganattá.
Mindazonáltal a reflux nem kizárólag a nyelőcsőben okozhat kellemetlen szövődményeket. Gyakran ez áll a fertőzés nélkül is vissza-visszatérő, nehezen gyógyuló légúti tünetek és arcüreggyulladás mögött, de garat- és gégegyulladás szintén elég gyakran lép fel. Szerencsére ritkábban jelentkezik a rohamszerű éjszakai gégegörcs, amelyet a savas visszafolyás okozta köhögés vált ki, és amely akár életveszélyes is lehet. Szintén fatális eredménnyel járhat a refluxos szívpanaszok miatt kialakuló szívkoszorúér-görcs és infarktus.
Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »