A gombaszezon a gombamérgezés veszélyét is magában hordozza. Erre hívta fel a figyelmet a kassai L. Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP), amely az elmúlt napokban több gombamérgezéses esetet is rögzített.
Amint azt Ladislava Šustová, az UNLP szóvivője elmondta, az elmúlt két hétben nem megfelelő gombafogyasztás miatt tizenegy beteg került kórházba, közülük hetet az intenzív osztályon ápolnak. Az egyik eset gyilkos galóca okozta mérgezés volt.
A gombákat nem kell hosszú ideig tárolni
„Az őszi idill az erdőben hamar drámával végződhet. Néha túl öreg vagy nagyon fiatal gombákat gyűjtünk be, amelyeket nem lehet egyértelműen azonosítani. Az emberek gyakran próbálják a mobilalkalmazásokon keresztül megkülönböztetni a gombákat, de az applikációk nem biztos, hogy 100%-ig megbízható tanácsadók”
– mondta Šustová, és felidézte a szakértők tanácsait a gombamérgezés megelőzésére.
Azt javasolják, hogy ne gyűjtsünk és ne fogyasszunk olyan gombákat, amelyeket nem ismerünk vagy nem vagyunk a felismerésben száz százalékig biztosak.
Nem ajánlott összegyűjteni a nagyon régi termőtesteket, amelyekben már rothadási folyamatok játszódhatnak le, valamint a túl fiatal termőtesteket, amelyeken még nem lehet felismerni, hogy melyik fajtáról van szó.
A gombát nem kell hosszú ideig tárolni, és fogyasztás előtt hőkezelni kell. A megkérdőjelezhető gombát különösen nem ajánlott fogyasztani a terhes és szoptató nőknek, valamint a tíz éven aluli gyermekeknek.
A tapasztalatlan gombászok mobilalkalmazásokat használnak a gombák megkülönböztetésére, ami könnyen rosszul sülhet el
A tünetek különfélék lehetnek
Gombamérgezés esetén a tünetek a gomba fajtájától, feldolgozási módjától és mennyiségétől függően változnak. A különböző típusú gombák különböző méreganyagokat tartalmaznak. A fogyasztó életkora és krónikus betegségei is befolyásolják a mérgezés tüneteit.
„A leggyakoribbak a gyomor-bélrendszeri tünetek, például rosszullét, hányinger, hányás, hasmenés, görcsök és hasi fájdalom. Ezek a tünetek mérgező gomba fogyasztása esetén és a hosszú ideig nem megfelelően tárolt, fogyasztásra nem megfelelően elkészített ehető gombák elfogyasztása után is jelentkezhetnek”
– magyarázta Lucia Kizeková, a IV. belgyógyászati klinika helyettes főorvosa.
Hozzátette, hogy egyes gombafajták, például a tölcsérgomba vagy egyes susulykafélék is okozhatnak neurotoxikus tüneteket. Ilyen például a szájszárazság, az arcvörösség, a szívdobogásérzés, a melegségérzet, de a tájékozódási zavar és a nyugtalanság is. „A hallucinogén tünetek viszont a badargombákra jellemzőek” – tette hozzá Kizeková.
A tüneteket nem szabad alábecsülni, különösen akkor, ha az emberek nem biztosak abban, hogy milyen gombát fogyasztottak. Ha tünetek jelentkeznek, a lehető leghamarabb orvoshoz kell fordulni. Ha a betegnek megvannak a gomba egyes részei, vagy akár az egész termőteste, azokat magával kell vinnie az ügyeletre.
Vigyázzunk a gyilkos galócával
„A mérgezett beteg kivizsgálása után felvesszük a kapcsolatot a Nemzeti Toxikológiai Információs Központtal, 24 órás konzultációs elérhetőséggel. Vér-, vizelet- és esetleg gombamintákat veszünk, és a kassai Igazságügyi Orvostani Intézetbe küldjük elemzésre”
– magyarázta Kizeková az eljárást.
Hozzátette, hogy a beteget általában kórházba ápolják, kezelése a tünetektől és a toxikológiai elemzés eredményétől függ.
A kassai UNLP különösen a gyilkos galócára hívja fel a figyelmet, amelyet a gombászok összetéveszthetnek a nagy őzlábgombával vagy galambgombával.
„A gomba mérgezése 6-24 órával a lenyelése után jelentkezik, hányingerrel, heves hányással, hasi fájdalommal és vizes hasmenéssel jár. A nehézségek 1-2 nap alatt enyhülhetnek, de ez csak átmeneti javulás, a negyedik-ötödik napon pedig kóma, máj- és veseelégtelenség alakul ki”
– figyelmeztet a szakember, és azonnali orvosi segítségkérést javasol.
SITA
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »